Jak vybrat ložní povlečení? Velikost a materiál v hlavních rolích

bedroom

Není nad to, když si člověk lehne do postele, pořádně se zachumlá a užívá si odpočinek v teple. Takováto situace je především nyní v chladných listopadových dnech pro mnohé jakousi samozřejmostí. Hodně důležitou roli při relaxu hraje bezesporu kvalitní ložní povlečení. Jeho výběr však nemusí být jednoduchý. My se na základní aspekty této nelehké volby podíváme mnohem podrobněji v následujících řádcích.

Velikost povlečení závisí především na druhu postele

Přesně tak. Konkrétní ložní povlečení byste měli vybírat podle toho, na jaké lůžko patří. Klasiku představuje povlečení na jednolůžku, nicméně volit je možné samozřejmě i modely určené na dvojlůžka nebo povlečení francouzského charakteru se společnou peřinou. Povlečení na jednolůžko mívá standardně rozměry 120 × 200 cm a polštář 70 × 90 cm. Rozměry povlečení na dvojlůžko bývají 140 × 200 cm, nicméně lze se setkat i s rozměry 200 × 200 cm. Standardní rozměry pro francouzské dvojlůžko činí 200 × 220 cm. Jinak je možné pořídit také prodloužené ložní povlečení o rozměrech 200 × 240 cm.

Každému vyhovuje jiný materiál

Alternativ je nepochybně velké množství. Jakousi klasiku představuje nepochybně bavlna. Ostatně podobně je tomu i v případě oblečení. Oblíbené jsou také třeba látkové žaluzie. Bavlna je příjemná na dotek a vydrží velmi dlouhou dobu. Výborný je v zimě také flanel, který dokáže poměrně solidně zahřát. Jestliže potřebujete spíše antibakteriální materiál, pak vsaďte na mikrovlákno. Jedinečnou jemnost zajistí tolik oblíbené hedvábí. Jen je poněkud dražší. Pokud chcete příjemně měkké povlečení, které zahřeje a bude mít vlastnosti mikrovlákna, vyplatí se mikroplyš. Vynikající je pro hřejivost a také maximální komfort mikroflanel. Nevadí vám hrubší zpracování materiálu? Pak je výborné i lněné povlečení.

LožniceFoto: Pixabay

Satén, krep, nebo damašek?

Další otázka, kterou se vyplatí zodpovědět před tím, než budete povlečení vybírat. Jednu z nejluxusnějších variací představuje satén. Jeho základem bývá buď vlna, nebo bavlna. U krepu je skvělé to, že takovéto povlečení nebudete muset vůbec žehlit. Ušetříte si tak čas, který byste jinak trávili s žehličkou v ruce. Zlatou střední cestu představuje damašek. Tento materiál není nijak extrémně drahý a vyznačuje se velkou jemností.

Design souvisí s místem použití povlečení

Jednoznačně. Hodně oblíbené je tmavší povlečení pro pány, které se vyznačuje také specifickými motivy. Třeba takové mladé pány fascinují různé počítačové hry. Hodně dobré jsou i motivy velkých měst. Ženy spíše ocení přírodu, florální variace nebo cokoli podobně jemného. U dětí si můžete být jistí úspěchem s povlečením vyznačujícím se nejrůznějšími dětskými hrdiny. Často jde o animované postavičky. Děti je vidí v televizi a na internetu. Potom je logicky chtějí mít i na povlečení. Na chalupu se vám bude hodit nejlépe povlečení s rustikálními motivy. Dokonale padne třeba do interiéru nějaké roubenky nebo jiné chalupy či chaty postavené na okraji lesa.

Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.