Čím krmit ptáky na krmítku – stačí úplná klasika, různé „vychytávky“ jim naopak mohou ublížit

Krmítka

Čím krmit ptáky na krmítku – stačí úplná klasika, různé „vychytávky“ jim naopak mohou ublížit. Krmení venkovních ptáků může být zábavnou a obohacující činností. Abyste jim však nechtěně neublížili, je důležité vědět, jaký typ potravy je pro vaše opeřené přátele vhodný. Co jim tedy nabídnout?

Slunečnicová semínka

Jsou základní potravou pro mnoho druhů ptáků a mají vysoký obsah tuku, bílkovin a vitamínů. Slunečnicová semínka jsou vhodná pro širokou škálu druhů ptáků, včetně pěnkav či sýkorek.

Nyjer Seed

Jde o semeno rostliny český zvané mastňák habánský, ale v obchodech ho najdete spíše pod anglickým názvem Nyjer. Jde o malé, černé semeno, které je oblíbené u pěnkav a stehlíků. Má vysoký obsah oleje a poskytuje ptákům rychlý přísun energie.

Arašídy a další ořechy

Kousky arašídů jsou skvělým zdrojem bílkovin a jsou vhodné pro mnoho druhů ptáků, včetně sojek modrých a brhlíků. Arašídy mohou být nabízeny samostatně nebo smíchány s jinými semeny.

Lůj a jeho využití

Lojové koule nebo dokonce jen samotný kus loje pověšený na větev je vhodný zejména pro ptáky, kteří se živí hmyzem. Lůj jim poskytuje energii, která jim pomáhá ptákům přežít chladnější počasí.

Krmítko pro ptáky

Foto: Pixabay

Ovoce v krmítku

Čerstvé ovoce, jako jsou jablka, hrozny nebo bobule, může být také skvělým doplňkem vašeho krmítka pro ptáky. Ovoce je zvláště atraktivní pro žluvy, drozdy nebo kosy. Ovšem předtím ,než ho vložíte do krmítka, se ujistěte se, že je v dobrém stavu (všechny plesnivé nebo přezrálé kousky vyhoďte).

Mouční červi se také hodí

Mouční červi jsou krmivem s vysokým obsahem bílkovin, které je zvláště atraktivní pro hmyzožravé ptáky. Moučné červy lze nabízet přímo v krmítku nebo na mělké misce na zemi.

Co do krmítka nedávat

Vyhněte se také nabízení zpracovaných potravin, jako je chléb nebo sušenky, protože mohou být pro ptáky škodlivé a poskytují jim jen nízkou nutriční hodnotu. Vhodný není ani mák anebo oblíbené lojové koule obalené v síťce, v níž může ptákům uvíznout nožka.

Zdroj: https://www.farmandpetplace.co.uk/all-about-nyjer-seed/, https://www.thespruce.com/birds-that-eat-nyjer-seed-386533

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)