Využijte květy divizny: vyrobit se z nich dá sirup proti kašli

Divizna

Když divizna vykvete, je velmi dominantní rostlinou, kterou jen tak nepřehlédnete. To může být pro účely sběru jejích květů pro nás užitečné. Díky své žluté barvě si rostlinu jen tak nespleteme, takže ji snadno můžeme použít do své domácí lékárničky. V lékařství se divizna tradičně používá při plicních a průduškových onemocněních. Má protizánětlivé a antivirové vlastnosti. Své využití tedy má při nachlazení, chřipce, angíně, zánětech krku, ale i jaterních, žaludečních a střevních onemocnění.

Účinky sirupu z květů divizny

V lékařství se využívá divizna velkokvětá (Verbascum densiflorum). Avšak divizna malokvětá (Verbascum thapsus) má stejné účinky. Pro výrobu sirupu využíváme květy rostliny. Takový sirup pomáhá při podráždění krku kašlem a usnadňuje také vykašlávání. Flavonoidy obsažené v květech mají antioxidační vlastnosti, glycerin působí antisepticky. Sirup můžeme používat nejenom jako úlevu od suchého kašle, ale také při bolestech v krku nebo trávicích obtížích, jako je zánět žaludku. Lokální aplikace podporuje hojení ran, proleženin a kožních lézí.

Divizna

Foto: Pixabay

Sběr květů

Květy se sbírají z dvouleté rostliny, když jsou plně vyvinuté. Květy sklízíme obvykle v červenci a srpnu. Na sběr vyrazte ideálně ráno, těsně po oschnutí rosy, ale ještě před poledním žárem, který květy rychle suší. Na přípravu sirupu je možné použít také sušené květy po namočení.

Příprava sirupu

Na přípravu sirupu bude potřeba těchto ingrediencí: 500 ml květů divizny, 500 ml vody, 150 g cukru (třtinového nebo rafinovaného, podle vašich preferencí), šťáva z poloviny citronů. Postupujeme tak, že květy zalijeme vodou a přivedeme k varu. Jakmile dosáhneme bodu varu, odstavíme, přikryjeme a necháme vychladnout. Poté vložíme do lednice na 24 hodin. Díky tomu se prospěšné látky z květu divizny dostanou do vody. Až uplyne 24 hodin, směs přecedíme přes gázu a vymačkáme. Tekutinu přivedeme k varu, přidáme cukr a citronovou šťávu. Rozmícháme, aby se cukr rozpustil a odstavíme. Nevaříme příliš dlouho. Jakmile dosáhneme varu, můžeme přelévat do malých sklenic nebo lahví.

Užívání sirupu

Sirup používáme pro případ infekcí horních cest dýchacích nebo žaludečních onemocněních. Dětem do tří let raději nepodáváme. Děti a osoby od 12 let mohou používat 1 lžíci třikrát až čtyřikrát denně. Děti do dvanácti let mohou užívat 1 lžičku třikrát denně.

Zdroj:

https://www.wolfcollege.com/how-to-make-mullein-honey-cough-syrup

https://247newsbulletin.com/health-fitness/83201.html

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!