Výsev máty: nejnáročnější z bylin na pěstování ze semen

Máta

Máta patří k bylinám, jejichž pěstování není náročné. Její výsev ale může být problematický. Máta peprná (Mentha piperita) je jedna z bylinek, které klíčení trvá dlouho. Patří mezi vytrvalé rostliny a v ideálních podmínkách může dorůst do výšky až 70 cm. Po mátě saháme, když trpíme onemocněními trávicího ústrojů, ale také při neurózách, oslabeném srdci či onemocnění močového ústrojí.

Výsev máty peprné

Máta není vybíravá na půdu. Vyhovuje jí slunce nebo polostín. Ve stínu se jí ale nedaří. Pokud máte k dispozici již vzrostlou rostlinu, můžete ji pěstovat raději z ní, než ze semen. Je to mnohem snadnější. Díky semínkům ale můžete získat spoustu různých odrůd, včetně například čokoládové máty apod. Ideální termín pro výsev je březen až duben. Semínka vyséváme raději do truhlíku. Zde si rostlinky předpěstujeme, a až se oteplí, můžeme truhlík vynést ven nebo mátu přesadit.

Máta peprnáFoto: Pixabay

Mladé rostlinky máty

Vysetou mátu zaléváme lahví s rozprašovačem. Máta má malá semínka, která vyséváme poměrně mělce – ne hlouběji, než 0,5 cm. Ideální je stav, kdy semínka nasypete na povrch zeminy v truhlíku. Vzhledem k malé velikosti semínek není jednoduché dodržovat nějaké rozestupy mezi rostlinami. Později (až budou mít sazenice asi 2 až 3 cm výšku) můžete jednotlivé rostliny rozeset podle potřeby. Pokud je chcete vyset co nejméně na husto, smíchejte semínka s pískem.

Klíčení máty

Pokud si sklízíte svá vlastní semena, mějte na paměti, že si zachovávají svou klíčivost asi dva roky. Poté už je třeba je vyhodit. Semena skladujeme na suchém místě. Klíčivost máty je poměrně dobrá, i když si musíme nějakou dobu počkat. Některým semínkům to trvá klidně i dva měsíce, než vyklíčí! Jakmile se vám podaří vyklíčení, pak už je růst poměrně rychlý. Sazenice jsou v prvních týdnech velmi choulostivé. Proto i je zaléváme lahví s rozprašovačem. Na zahradu můžete mátu vysadit až koncem léta, to už není tak choulostivá.

Zdroje info:

https://poradnikogrodniczy.pl/mieta-pieprzowa-uprawa-wlasciwosci-zastosowanie.php

http://niepodlewam.blogspot.com/2015/01/mieta-pieprzowa-kiedy-i-jak-siac.html

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!