Proč letos vyzkoušet steaková rajčata a jak je správně pěstovat

Steaková rajčata patří na našem trhu stále ještě k novinkám – mnozí tak nevědí, co si o nich mají myslet. Chutnají snad tak nějak „masověji“ než ta běžná? To bohužel ne, ovšem masitější opravdu jsou.

Zatímco z klasických rajčat se po zakrojení doslova vyřine množství šťávy a semen, steaková rajčata mají více pevné dužiny. Snadno se tedy krájí na plátky a skvěle se hodí i na grilování. A jak je pěstovat?

Kdy vysazovat rajčata ven

Před výsadbou je nutné připravit záhon. Půda by měla být dobře uvolněná, vlhká a dobře odvodněná. Pokud je záhon vysoký, můžete ho naplnit směsí půdy a kompostu, aby byl dostatečně výživný. Přidání vrstvy mulče může pomoci udržet půdu vlhkou a snížit riziko výskytu plevele. Rajčata se sází do země asi dva týdny po posledním mrazu. Je důležité je zasadit dostatečně hluboko, aby se kořeny mohly pevně usadit.

Foto: Pixabay

Zalévání a hnojení

Rajčata potřebují pravidelné zalévání, aby si udržela rovnoměrnou vlhkost. Zalévání by mělo být co nejvíce hloubkové, aby kořeny mohly dobře sát vodu z hlubších vrstev půdy. Vyplatí se ke každé sazenici zapustit jednu proděravěnou PET lahev tak, aby z půdy „vykukovalo“ jen její hrdlo. Sem poté můžete nalít vodu a ta se bude posléze pozvolna uvolňovat a zavlažovat tak vaše rostliny.

Rajčata také potřebují pravidelné hnojení, aby se udržela jejich vitalita a plodnost. Můžete použít speciální hnojiva pro rajčata nebo ta s vysokým obsahem draslíku. Steaková rajčata vám za ně budou vděčná.

 

Zdroj: https://izahradkar.cz/zahrada/zelenina-byliny/plodova-zelenina/steakova-rajcata-maji-vice-masa-potrebuji-hodne-tepla/, https://www.ireceptar.cz/zahrada/rajske-pestovani-zasejte-si-steakova-rajcata-vyjimecne-chuti.html, https://region.rozhlas.cz/vypestujte-si-steakova-rajcata-maji-obri-plody-8162295

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)