Rulička od toaletního papíru

Výsev do roliček od toaletního papíru se vyplatí

Předpěstování vlastních sazenic je aktuálně na denním pořádku. Papriky vám už nejspíše rostou, nicméně rajčata a mnohé další plodiny se vysévat teprve začínají. Pokud jste doma zjistili, že vám chybí výsevní misky, případně kelímky od jogurtu nebo cokoli jiného nezoufejte. Ruličky od toaletního papíru jistě najdete. Výsev do nich je velmi jednoduchý, rychlý a samozřejmě ve finále i velmi efektivní. Nevěříte? Přesvědčíme vás o tom v následujících řádcích. Potřebovat budete prakticky jenom ony ruličky, nůžky, semínka a substrát pro výsev.

Proměna ruliček v květináčky

Nic složitého! Ve spodní části ruličky nastřihnete, dvakrát přeložíte a vytvoříte dno, přes které se nedostane výsevní substrát. Klopy se překládají prakticky totožně jako u standardní krabice. Takto upravíte všechny roličky od toaletního papíru. Nejde o nijak náročnou činnost, zvládne ji každý včetně těch, kteří nejsou zrovna dvakrát manuálně zruční. Pak už si můžete přichystat zeminu a začít se samotným výsevem.

Ruličky toaletního papíru

Výsev semínek do ruliček

Ruličky si připravte vedle sebe a do každé z nich nasypte do třech čtvrtin, případně něco nad polovinu výsevní substrát. Pak vložte samotná semínka. Máte-li hotovo, zasypte semínka ještě vrstvou substrátu. Pak je zapotřebí budoucí sazeničky opatrně zalít. Rozhodně to s vodou nepřehánějte, aby se ruličky totálně nepromočily. Na druhou stranu ale nemůže být substrát suchý, semínka by neměla šanci vzejít.

Přesazení se stane hračkou

Tím si můžete být jistí. Na rozdíl od kelímků nebudete muset sazeničky přesazovat. Stačí jenom vyhloubit potřebnou jamku a do ní vložit samotnou sazeničku včetně ruličky. Poté už jenom pořádně zalijete a máte vyhráno. Ruličky se v půdním podkladu budou postupně rozmáčet a samozřejmě i rozpadat. Tím pádem se jich zbavíte.

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.

9 komentářů

 1. Jan Odpovědět

  A jak ovlivňuje rostlinu to, že čerpá živiny z okolí rozkládající se ruličky? Zejména lepidla, držící ruličku pohromadě, které pravděpodobně nebude moc zdraví prospěšné.

  1. Radek Štěpán Autor příspěvku Odpovědět

   Hezký den,
   možné je všechno, jen jsem se inspiroval a zkouším nyní, uvidíme.

   1. Jolana Odpovědět

    No, chtělo by to nejdřív vyzkoušet a až pak o tom psát 😉 pak by autor zjistil, že se ruličky po navlhčení rozjíždějí a manipulace s nimi je akorát k vzteku.

 2. MD Odpovědět

  Do roliček od toaletního papíru jsem před několika lety vysela nakládačky. Všechny vzešlé sazeničky během několika dnů zežloutly a uhynuly. Tento způsob výsevu NEDOPORUČUJI!!!

 3. Pan X Odpovědět

  Já bych to teda nezkoušel..jednak kvůli zadržování vlhkosti a riziku plísní v roličce, když se přesadí do hlíny. A pak také kvůli již zmíněnému lepidlu.

  Kupte si radši za pár korun na ebay/aliexpressu prodyšné pytlíky z tenké tkaniny. Provzdušňuje to hlínu, takže budou bohatší kořeny a v případě přelití se „květináček“ té přebytečné vlhkosti sám zbaví.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *