Salátová čekanka

Výsev a pěstování salátové čekanky

Většina lidí čekanku nepoužívá. Je to veliká škoda, protože právě tato plodina může velmi obohatit váš jídelníček. Čekanka je vhodná zejména do salátů i jiných jídel. Pokud se rozhodnete ji pěstovat, zvolit můžete z několika druhů. Při pěstování vytvářejí přízemní růžici listů nebo pevnou listovou hlávku. Pro čekanky je typická lehce nahořklá chuť. Ta je zde kvůli látkách, které podporují funkci trávení a žlučníku.

Rychlení čekanky

Pokud se rozhodnete vypěstovat si vlastní čekanku, pak byste měli vědět, že rychlení vám přinese samé výhody. Díky němu získáte lahodné puky bez zbytečně hořké chuti. Navíc pěstujete ve tmě a při nízké teplotě – to znamená, že rychlení je energeticky nenáročné.

Rychlení se provádí tak, že upravené kořeny vysadíte do nádoby s rašelinovým substrátem (například do kbelíku) nebo prostě jen naplněnou vodou (kořeny čekanky naskládáte těsně vedle sebe a přikryjete černou neprůsvitnou folií, vodu udržujte ve výšce dvou třetin nádoby, optimální teplota je 18 °C. Voda, kterou přiléváme během rychlení nesmí nikdy zatopit hlavy kořenů.). Ten pak umístíte do chladné a tmavé komory nebo sklepa. Rychlení trvá 3 až 4 týdny. Konzumují se vyvinuté puky.

Salátová čekanka

Upravené kořeny čekanky

Pro rychlení je zapotřebí získat upravené kořeny čekanky. Ty získáte tak, že v období od května do června provedete výsev semínek do venkovního záhonu. Řádky ať jsou 30 cm od sebe a jednotlivé rostliny po vzejití vyjednoťte po 10 cm. V říjnu můžete sklízet s pomocí rycích vidlí. Takto vyryté kořeny nechte několik dnů ležet na záhoně, pouze je přikryjte před mrazem. Poté odřežte nať asi 3 cm nad hlavou tak, aby nedošlo k poškození vegetačního srdéčka. Kořeny tenčí než 3 cm vyřaďte.

Sklízení a skladování

Vyvinuté puky odřezejte a skladujte v úplné tmě a v chladu. Nejlépe uděláte, když je i do lednice dáte v neprůhledném tmavém sáčku. Pozor – čekanka je velice křehká, takže s ní nakládejte s citem.

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *