Vlaštovičník

Vlaštovičník: Bič nejen na bradavice

Jaro už je sice tady, nicméně na záhonech ještě přehršel zeleně určitě není. Ba naopak. I z toho důvodu není od věci podívat se na některé rostliny, které rostou divoce. Typickým příkladem budiž i vlaštovičník. Tato vytrvalá bylina má v lidové medicíně nezastupitelné místo. Vlaštovičník větší označovaný latinsky jako Chelidonium majus je sice na jedné straně léčivka, na straně druhé se ale jedná o jedovatou rostlinu.

Základní charakteristika vlaštovičníku většího

Tato jedovatá vytrvalá bylina je charakteristická specifickým pachem. Roste v podstatě kompletně po celé Evropě. Najdete ho jak v různých křoviscích, tak i na kompostech, případně kdekoli jinde. V podstatě se jedná o plevel. Typická je oranžovou šťávou, která se objeví ihned po narušení její struktury. Obsahuje až 14 alkaloidů. Jedním z nich je třeba chelidonin. Ten je spolu s chelerythinem řazen mezi mitotické jedy.

Vlaštovičník

Jak působí vlaštovičník?

Známý je hlavně fytoncidními účinky. V průmyslu se ho využívá k izolování alkaloidů. V minulosti se využíval vlaštovičník k léčbě rakoviny kůže. Podle nejnovějších studií má stále tlumicí účinky. Měl by tak dokázat zpomalit růst některých nádorových buněk. Jinak tradičně pomáhá při:

 • odstraňování bradavic,
 • uvolnění křečí,
 • posílení vyloučení žluči,
 • detoxikaci organismu.

Řez na vlaštovičníku

Sběr vlaštovičníku

Optimální dobou pro sběr nati vlaštovičníku je počátek května. Vhodná je doba, kdy začíná vlaštovičník kvést. Vezměte si ke sběru rukavice. Žluté a později hnědé skvrny se z kůže dostávají těžko. Sušit by se rostliny měly rychle, a to při teplotě v maximu kolem 40° C. Nedochází tak k fermentaci. Na jaře je v rostlině největší množství alkaloidů. Čerstvou šťávou se potírají bradavice. Účinky jsou diskutabilní. Někomu bradavice zmizí, jinému nikoli. Využití čerstvého vlaštovičníku je vůbec diskutabilní. Jistotu máte spíše při nákupu konkrétních preparátů.

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.

18 komentářů

 1. Marcela Odpovědět

  Vlaštovičník na bradavice funguje – úspěšně na rukou, na krku,na ploskách nohou, na malé, ploché ,špičaté i po těle, ale na hnědá ,velká mateřská znaménka již nefunguje

  1. Radek Štěpán Autor příspěvku Odpovědět

   Tak to mě mrzí, snad se příště podaří zavděčit i náročnějším čtenářům.🙂

   1. Jan Odpovědět

    Mně přijde že článek není dopsaný. Autor něco nakousne, ale nedokončí, buď je líný nebo hloupý, takže nerozumí tomu o čem píše. Sice se zmíní o sběru a sušení, ale co pak? Já vím, dá se to dohledat jinde, ale to je pak lepší nepsat nic jít raději k lopatě.

    1. Radek Štěpán Autor příspěvku Odpovědět

     Hezký den, líný ani hloupý si nepřipadám. Moje texty i články kolegyň jsou jasné a stručné. Sušení i další problematice se určitě budeme věnovat v budoucnu.😎👍 S lopatou pracuji rád.😀

     1. Radek Štěpán Autor příspěvku

      Hm, zajímavý komentář, o žádnou chválu nešlo.

 2. jarda Odpovědět

  Vlaštovičník, který napěchujete do kompotové sklenice , zavřete a necháte v teple 10-12 dní. Poté odstředíte a uložíte do lednice. Užívá se po troškách asi měsíc a působí na játra a ostatní orgány. Dle Dušana Tomka úspěšně.

 3. Buberník Odpovědět

  Není hloupý. V dnešní době se musí opatrně s bylinkami. Obecně není žádoucí ( ZATÍM NENÍ ZAKÁZANÉ) podávat informace o bylinkách. Já jsem na ně přešel, když to lékař se mno vzdal.
  Lékaři to neradi slyší a farmaceutické společnosti připravují nenápadně zákon na zákaz prodeje bylin. Dnes jen omezují informace o léčebných účincích.

 4. Ivo Odpovědět

  Prosím, pochopte. Vlaštovičník není heřmánek. Zveřejňování konkrétních návodů na jeho aplikaci by mohlo vést k nepříjemným koncům pro obě strany. Kdo touží experimentovat, návody nalezne jinde. Při nákupu komerčních, volně dostupných přípravků bych se ale měl rovněž na pozoru. Náš trh je zamořen předraženými doplňky a přípravky bez jakýchkoliv nezávislých klinických studií, zato podpořenými nákladnou reklamou. Vcelku seriózní návody k aplikaci včetně varování naleznete například zde: klidapohoda.unas.cz/byliny/Byliny1/Vlastovicnik.htm

 5. oldřich Odpovědět

  Nevím jak na koho, ale na moje bradavice vlaštovičník vůbec nezabral, ani po dlouhodobé pravidelné aplikaci.Takže omyl či jen jedna z možností v odstranění.

 6. Zdena Odpovědět

  Jako malá jsem měla velkou bradavici na ruce. Opravdu nevzhlednou, roztřepenou, dost mi to vadilo. Když jsem běhala venku , často jsem jí potírala šťávou z vlaštovičníku. Bradavice nejen zmizela, ale od té doby jsem žádnou jinou bradavici neměla. věřím tomu, že to funguje. Zdena

 7. Vlasta Robenková Odpovědět

  Ano věřím vlašťovičníku dcera měla na palcivelkou bradavici.Byly jsmeu doktora,kterýji to vypalil a nic .Zase se tam objevila a ještě větší. Taky chirurgicky vyříznuta a zase se tam byla . Až mi soused poradil co pomohlo jeho manželce. Potírat týden šťávou z vlašťovičníku a bradavice se ztratí ani nebudete vědět kdy. Byly jsme opravdu moc rády.Díky této zazračné bylince.

 8. Johanna Trávníčková Odpovědět

  A co s vlaštovičníkem v zahradě, když je ho příliš? Jak ho odstranit, to mi nikdo neporadí?

 9. Ladislav Varmuža Odpovědět

  Když jsem byl dlouhodobě nemocen, zahrada zarostla trávou a vlaštovičníkem. Po uzdravení jsem všech asi 50 vlaštovičníků hodně zalil na etapy po3 dnech a po 2 hodinách šly i s kořenem ručně vytrhnout ze zalité půdy. Po vytržení těchto vlaštovičníků jsem asi za týden sekal trávu.

 10. Tomáš Odpovědět

  Vlašťovičník funguje na bradavice. Aloe Vera je podvod. Aloe Arborescens léčí ale až po čtyřech létech. Vera je velká za 3 měsíce.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *