Výsev a pěstování domácího popcornu

Pukancová kukuřice

Milujete popcorn? Aby ne? Vždyť takové mlsání čerstvě rozpukaných kukuřičných zrnek je doslova a do písmene požitkem, a to se vším všudy. Většinou si zakoupíte sáček popcornu v obchodě a následně jej vložíte do mikrovlnky, kde vám jednotlivá semínka kukuřice rozpukají. Ochutnat přitom můžete i mnohem větší dobrotu. Stačí si popcorn vypěstovat na vlastní zahradě. Žádný problém v tom nehledejte. Kukuřice tohoto typu samozřejmě existuje, je volně k dostání a vypěstovat ji je naprosto jednoduché. Jak na to? Nepřestávejte číst, prozradíme vám to.

Podmínky pro pěstování popcornové kukuřice

Optimálním podkladem pro kukuřici je bezesporu dostatečně výživná půda. Obohaťte ji určitě kompostem. Zahnojit lze ideálně naředěným výluhem z kopřiv. Určitě není od věci využít také zkvašený drůbeží trus, případně mulčovat prostor mezi jednotlivými rostlinami. Mulč musí přijít na velmi dobře zavlažený podklad, který je navíc prohřátý. Ke skvělému růstu potřebují kukuřice dostatečné množství vláhy. Zalévejte opravdu důkladně, aby se voda dostala až ke kořenům.

Pukancová kukuřice

Nepromeškejte květnový výsev

Semena je zapotřebí dát do země po posledních mrazících. Rozestupy mezi semeny by se měly pohybovat kolem 10 cm. Postupně se při růstu stejně rostliny vyjednotí na 20 cm. Volte dvojité řádky s rozestupem 0,5 m. Více řádků se vyplatí hlavně skrze opylení jednotlivých rostlin. Když v době květu zatřeseme stvolem, opylení pomůžeme. Sejte do žlábků, rostliny budou následně stabilnější. Co se týká klíčení, pak kukuřice nejlépe klíčí při teplotě pohybující se kolem 20 °C. Miluje teplé a slunné místo. Výsev je ideální překrýt průsvitnou fólií, jež dokáže udržet dostatek tepla. Jak se objeví první klíčky, nahraďte fólii zvýšeným krytem, případně ji jen odstraňte.

Zrna musí dostatečně dozrát!

Ke sklizni pukancové kukuřice se odhodlejte až v momentu, kdy jsou zrnka uschlá a jejich barva se mění v hnědou. Cukrovou kukuřici naopak sklízíme už v tehdy, když zrnka zežloutnou. Optimální je klasy odlomit a nechat je na větru postupně schnout. Když se usuší, skladují se zrnka v utěsněné nádobě na suchém místě.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.