Chejr vonný čili zimní fiala: Nastal čas výsevu

Chejr vonný

Chejr vonný je spíše známý pod názvem zimní fiala. Jedná se o velice atraktivní květinu, která dokáže vytvořit velké množství nádherných květů. Pokud si přejete vysadit si chejr vonný i do své zahrady, pak můžete vybírat jednak podle barvy, jednak podle místa, kam potřebujete chejr vysadit. Vybírat můžete také podle výšky rostlin.

Charakteristika

Chejr vonný nejčastěji roste ve žluté barvě, najít jej ale můžeme také s oranžovými, hnědými či červenými květy. Tyto květy jsou jakoby sametové. Za poměrně nenáročnou péči získáte již na konci dubna velké množství květů, které navíc příjemně voní.

Lidové názvy

Chejr vonný (Cheiranthus cheiri) je známý pod názvy trýzel vonný, hořčičník, žlutá fiala, zimní fiala.

Pěstování podle místa

Chejr vonný můžeme pěstovat na balkoně, protože má velmi bohatý květ. Roste i v době, kdy většina balkonových květin teprve začíná. Chejr vonný miluje slunce, a proto podle toho vybírejte jeho umístění. Zpestřit s ním můžete i nevzhledná místa ve své zahradě – jako jsou holé kamenné nebo cihlové zídky.

Pěstování a množení

Chejr je trvalka, v podmínkách České republiky jej ale pěstujeme jako dvouletku. Pokud necháte dozrát semena a včas vyjednotit vysemeněné rostliny, můžete je vysadit na konečné stanoviště.  Postupně odstraňujte odkvetlé květy – tím si zajistíte delší dobu kvetení. Chejr vonný můžete začít pěstovat počátkem léta do venkovních záhonů – vykvetou druhým rokem.

Půda

Této rostlině se dobře daří na sluníčku v dobře propustné půdě. Je dobré, když je půda bohatá na živiny a má obsah vápníku. Semínka chejru vonného můžete na začátku léta vysévat přímo do zahrady nebo uvnitř – na podzim sazeničky přenesete do zahrady. Aby semena vyklíčila, potřebují teplotu aspoň 18 °C. Aby semena přežila zimu, musí rostlina vytvořit přízemní růžici listů.

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!