Výsadba raných brambor

Není nic lepšího, než si uvařit čerstvé rané brambory ze své vlastní zahrádky. Nemusíte sadit celé lány brambor, jako to dělaly naše babičky. Pokud máte nejraději jen ty rané brambůrky, vystačíte si s malým políčkem. Výhodou je, že pěstování brambor není nijak náročné, určité podmínky však musí být splněny. Navíc, pokud si nasadíte rané brambory, můžete záhon po sklizni opět využít.

Začíná to výběrem sadbových brambor

Abyste se mohli radovat z kvalitní sklizně, musíte si nakoupit kvalitní sadbové brambory. Ty je možné nakoupit v nejrůznějších zahradních centrech jako certifikovanou sadbu. Výběr je poměrně široký, záleží jen na vašich preferencích, kterou odrůdu zvolíte. Důležité je navíc zvolit správné místo pro jejich výsadbu. Nejsou nijak náročné, jen byste měli dbát na to, abyste je nevysazovali na to samé místo více než čtyři roky. Poté by mohlo dojít k odčerpání živin důležitých pro růst brambor z půdy.

Vyberte si brambory podle doby sklizně

Označení brambor hraje svou roli při době sklizně. Pokud si koupíte velmi rané brambory, můžete sklízet již za 91 – 110 dní. Rané odrůdy brambor můžete mít již za 110 – 120 dní, polorané pak za 120-130 dní. Poté existují ještě polopozdní odrůdy brambor, ty můžete začít vykopávat za 130 – 145 dní a nakonec pozdní, které můžete sklízet za více než 145 dní. Sklizeň můžete urychlit ale také tím, že než brambory zasadíte do půdy, necháte je předklíčit (klíčky pak mohou být dlouhé 15-22 mm).

Kdy sadit?

Brambory se obecně vysazují na konci března až do druhé poloviny května. Záleží to na tom, v jakých oblastech žijete. Pokud žijete v teplejších oblastech, měli byste být připraveni sázet již začátkem dubna, naopak v horských a podhorských oblastech se vyplatí počkat na druhou polovinu května. Předklíčené brambory vysaďte do půdy, která má 6 – 8 °C.

Jak sadit?

Brambory vysazujeme do brázd. Jednotlivé brázdy by od sebe měly být vzdáleny 60 – 70 cm, rané brambory si pak vystačí se vzdáleností 50 cm mezi brázdami. Do jedné brázdy sázíme brambory asi 30 cm od sebe, pokud se jedná o jiné než rané odrůdy, pak 35 – 40 cm od sebe. Platí, že brambory sadíme tak hluboko, jako je výška jejich hlízy. Důležité je hlízy dostatečně zahrnout půdou – asi 5-7 cm.

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!