Výsadba cibule sazečky v březnu: Výběr vhodné odrůdy a jak správně postupovat

cibule

Nyní jsou k dispozici cibulky, které se nachází v nabídce zahradnictví i běžných obchodů. Pokud máte rádi cibuli a nedokážete se bez ní oprávněně obejít v kuchyni, je ideální příležitost pro její pěstování. Jak na výsadbu cibule sazečky pro získání bohaté a časné úrody?

Chutná a příjemně štiplavá cibule je v mnoha domácnostech zkrátka nepostradatelnou královnou kuchyně. Nyní je vhodná doba pro její pěstování, které je ze sazečky mnohem rychlejší a díky tomu se dočkáte i dříve sklizně. Je však třeba včas sázet.

Co potřebujete pro výsadbu

Základem je pořízení kvalitní sazečky. Zde platí, že je lepší drobnější, neboť nevybíhá do květu. Dále pak sázecí kolík a plastové značkovače řádků.

Postup při výsadbě cibule sazečky

Prvním krokem je zbavení záhonu plevele, jeho uhrabání a vyrovnání. Je třeba opravdu dbát na to, aby na záhonu nezůstal žádný plevel, zejména kořínky pýru či svlačce, neboť jejich aktivita je rozhodně silnější než síla cibule a může ji tak zcela zničit. Do záhonu si udělejte sázecím kolíkem řádky ve vzdálenosti 25 až 30 cm. Vzdálenost mezi jednotlivými cibulkami by měla být cca 10 cm. Pokud máte kyprou půdu, tak netřeba dělat důlky pro cibule, ale stačí je rovnou zatlačit do země tak, aby konce vyčnívaly nad povrch. Každý řádek si pečlivě označte, neboť vám to výrazně ulehčí první okopávku, kdy cibulky slabě raší a netvoří se řádky.

cibule sazečka

Foto: Pixabay

Specifické nároky na pěstování

Cibule potřebuje slunné stanoviště. Má speciální nároky na pěstování. Potřebuje zejména fosfor a draslík. Dusíkatá hnojiva je třeba používat opatrně. Důležitá je závlaha v době sucha. Nezapomínejte na pravidelné zbavování plevele, okopávání.

Volba vhodné odrůdy

Pro výsadbu ze sazečky je vhodná odrůda Štutgartská. Patří mezi oblíbenou odrůdu vyznačující se ostřejší chutí. Je rovněž dobrá pro skladování. Mezi osvědčenou patří poloraná odrůda Všetana, která má vegetační dobu 90 až 110 dnů, lze ji pěstovat i ze semene, pak je v tomto případě vegetační doba o 20 dní delší.

Zdroj: ireceptar.cz, zahradkarskaporadna.cz

Náhledové foto: Pixabay