Citrony přináší zahradě samé výhody: upraví pH půdy a odstraní škůdce

Citrony

Citrony, které nevyužijete v kuchyni, můžete použít v rámci zahrady. Existuje celá spousta užitečných aplikací, které vám mohou usnadnit život a ušetřit peníze. Jen je třeba počítat s tím, že citrony jsou kyselé, a proto bychom je měli přidávat k rostlinám, které mají rády kyselé pH půdy. Do zahrady je vhodné použít sušenou citronovou kůru – ostatně dužinu můžete využít v kuchyni velice snadno a obvykle není problém ji zužitkovat.

Citrony mění pH půdy

Citronovou kůru můžete snadno použít ke změně pH půdy – tedy můžete díky ní získat kyselou půdu. To se hodí pro rostliny, které je vhodné pěstovat v kyselé půdě, jako jsou například borůvky či vřesovec. Rozhodně je nepoužívejte pro všechny rostliny! stačí si nasušit citronovou kůru a rozemlet ji na prášek. Ten pak přimíchejte do půdy, jejíž pH chcete změnit. Čím více citronové kůry do půdy přidáte, tím bude kyselejší.

Citrony

Foto: Pexels

Citrony můžete použít do kompostu

Citronovou kůru lze použít též do kompostu, protože je zdrojem cenných živin, které rostliny potřebují ke správnému růstu. Pokud nebudete mít enormní množství citronové kůry, můžete výsledný kompost použít pro všechny rostliny. Nejenom pro ty, které vyžadují kyselou půdu. Pro lepší rozklad je dobré nakrájet kůru na menší kousky nebo ji usušit a rozemlet. I kompost může být ochráněn před nájezdy škůdců, které citron v lásce nemají.

Škůdci nemají rádi citrony

Vůně citronů je něčím, co celá řada škůdců vyloženě nemusí. Kůru tak můžete přidat do zeminy nebo jen v okolí rostliny a zbavíte se tak nepříjemných škůdců. Naopak můžete přilákat užitečný hmyz, jako jsou například motýly. Citrony je možné použít též v blízkosti těch rostlin, které jsou „napadány“ domácími mazlíčky, jako jsou kočky a psi. Není to sice stoprocentní, existuje ale vysoká pravděpodobnost, že domácí mazlíčci budou též odpuzování vůní citronů. Použít je můžete i na pokojové rostliny.

Naplňte citron zeminou

Pokud ze semínka pěstujete rostlinu, která vyžaduje kyselé pH půdy, můžete jako nádobu použít vymačkanou půlku citronu. Jednoduše ji naplňte vhodnou zeminou a přidejte semínko.

Citronovou vodu nikdy

Možná jste narazili na radu, jak si vyrobit banánové hnojivo – slupku banánu necháte naložit ve sklenici s vodou a tou pak zalijete rostliny. S citronovou kůrou nebo dokonce dužinou toto ale nikdy nedělejte. Je to pro rostliny jako kyselý déšť – rozhodně nic prospěšného. Proto si citronovou vodu nikdy nepřipravujte pro své rostliny.

Zdroje info:

https://thehomespunhydrangea.com/7-ways-to-use-lemons-in-your-garden/

https://www.mimea.co.uk/2023/06/28/are-lemon-peels-good-for-plants/

Foto: Pexels

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!