Vyrobte si masážní olej doma

Masážní olej

Máte doma zahradu s bylinkami? Jste příznivci přírodní kosmetiky? Vyrobte si vlastní domácí bylinné oleje. Budete potřebovat jen pár ingrediencí, ale za to kvalitních. Čím kvalitnější přírodní olej, tím větší účinky. Volte také směs bylinek, podle účelu, zda má např. olej zmírnit otoky nebo zvláčnit pokožku.

Jaké bylinky použít

Bylinky jsou tou nejdůležitější surovinou. Jelikož se bylinky v oleji budou macerovat až 4 týdny, je důležité volit čisté a nekontaminované suroviny a čisté prostředí i náčiní. Protože jakákoliv nečistota může ve výsledku projevit plísní v produktu. V případě použití čerstvých bylinek např. na masážní olej bude potřeba větší množství než sušených, z důvodu vyššího obsahu vody. Byliny sušené jsou z tohoto důvodu asi lepší, jelikož nebudete potřebovat velké množství ani je ničím zatěžovat, aby se celé ponořily do oleje.

Kvalita především

Kromě kvalitních bylinek budete potřebovat i olej s vysokou kvalitou. Zaměřte se proto na oleje BIO rostlinného původu. Vhodný je třeba olej mandlový, olivový, avokádový či šípkový. V některém z těchto olejů pak budete macerovat zhruba měsíc vámi vybrané bylinky. Pro lepší účinky ještě přidejte esenciální olej. Toho ovšem s mírou pár kapek.  Na trhu jsou k dostání v různých a kvalitách a při výběru je nutné si pročíst etikety. Některé esenciální oleje jsou totiž vhodné jen pro zimní období jiné pro letní a nutno podotknout, že některé nejsou vhodné pro kojící a těhotné ženy. Informujte se tedy předem o případných vedlejších účincích, ještě před zakoupením!

Masážní olej a jeho výroba

Na výrobu masážního oleje budete potřebovat zhruba 300 ml oleje a 5 polévkových lžic vámi zvolených sušených bylin. Pro maceraci bylin jsou nejlepší zavařovací sklenice s patentem. Ve sklenici promícháte olej s bylinkami a necháte macerovat po dobu 3 až 4týdnů. Až uplyne doporučená doba macerace, olej sceďte přes gázu nebo plátýnko a nakonec přidejte 3 kapky esenciálního oleje.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.