3 choroby broskvoní: Jak s nimi bojovat?

Choroby broskví

Koupili jste si broskve v supermarketu a na druhý den byly shnilé nebi plesnivé? Nic zvláštního. Bohužel! Právě proto se vyplatí vysadit ve vlastním sadu či na zahradě své broskvoně, které vám dají také skvělou úrodu, nicméně plody budou chuťově mnohem lepší a na nějaké chemické ošetření můžete také zapomenout. Pravda je ovšem taková, že se jedná o ovocné dřeviny, které poměrně hodně trpí na nejrůznější choroby a škůdce. Jaké? Především na následující tři.

Mšice kam se podíváš

Velkým strašákem drtivé většina zahradníků jsou bezesporu mšice. Nebezpečné opravdu jsou, o tom není třeba diskutovat. Začnou si pochutnávat na listech a můžete se vsadit, že mladé plody velmi rychle začnou opadávat. Postupně se mohou podílet i na celkové destrukci celého stromu. Poznáte je i podle velkého množství mravenců, jež se v okolí broskvoně nacházejí. Právě oni se podílejí na transportu zárodků mšic směrem na vrchol. Není od věci opatřit strom lepem, který jim vtom zabrání. Speciální postřik proti mšicím je vhodné aplikovat zjara. Existují i prostředky pro moment, kdy už je strom napaden.

Kadeřavost broskvoní

Hlavní příčinu kadeřavosti broskvoní je houba palcatka broskvoňová. Projevy tohoto onemocnění lze poznat poměrně jednoduše. Hned po vyrašení lístku se na nich objeví drobné puchýky. Následně dochází k tvarovým deformacím listů, což vede postupně k jejich usychání a destrukci. Listy je zapotřebí odstraňovat. Mnohem účinnější ochranu představuje postřik, jenž se aplikuje před vyrašením pupenů.

Monilinová hniloba

Tato choroba je také značně signifikantní. Na plodech začnou být patrné hnědé skvrny mající charakteristické bílé puchýřky. Jestliže nemoc rozpoznáte, bude nezbytné ihned odstranit veškeré napadené součásti. Před chorobami je možné broskvoně chránit vysazením na slunná místa s absencí přespřílišné vlhkosti. Výbornou volbou je Amsdenova odrůda, jež ej rezistentní třeba vůči monilinové hnilobě.

Broskev, Broskvoně, Monilinové hniloba,Mšice, Kadeřavost broskvoní

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.