Javorový sirup si zvládnete vyrobit i sami

sirup

Když si na zahradu zasadíte ten správný strom, nemusíte se už spoléhat na produkty z obchodu, původem z Ameriky a Kanady. Svůj vlastní javorový sirup si vyrobíte snadno. Jen musíte pár let počkat, než vám zasazený stromek tak trochu poporoste.

Ze všeho nejdřív si sežeňte javor cukrový (Acer saccharum). Nejde o běžný sortiment zahradnictví, takže půjde tak trochu o výzvu. Na druhou stranu pěstovat ho lze poměrně snadno, jeho domovské podmínky jsou vcelku podobné těm našim. Ale pozor, nejedná se zrovna o drobečka, může vyrůst do výšky 30 metrů.

Když se rozhodnete cukrový javor pěstovat

Pokud vás ani výše zmíněný fakt neodradil, pak myslete i na to, že javor cukrový vytváří poměrně mohutný kořenový systém a potřebuje humusovitou a výživnou zeminu. Na druhou stranu – máte-li větší kus nevyužívaného pozemku a trochu chuti k experimentování, pusťte se do výsadby.

Měli byste vědět: Na podzim vás potěší pestrými listy a vypěstovat lze tento strom dokonce i od semínka.

sirup

Foto: Pixabay

Na vlastní javorový sirup si trochu počkáte

Nemáte-li nějakého prozřetelného příbuzného, který by cukrový javor zasadil už před lety, budete se muset prvních 4-6 let na stromek pouze dívat. Teprve, když dostatečně zesílí, si vyberte několik štěpů a nechte z nich vytékat jemnou sladkou mízu. Samozřejmě na jaře, tehdy je produkce největší.

Jak na výrobu javorového sirupu

Šťávu budete muset vařit tak dlouho, dokud opravdu hodně nezhoustne. Pro představu – na jeden litr svařeného sirupu budete potřebovat 40 litrů mízy. Vzrostlý strom jí pak zvládne vyprodukovat až 150 litrů. Po svaření máte hotovo.

Sirup stačí použít na palačinky, zákusky nebo jiné pochutiny. Jde o zdravější náhradu cukru, co do ceny v obchodech pak vychází i levněji než med. A i když domácí produkce není právě bez zádrhelů, nakonec se podařit může. A i kdyby ne, vzpomeňte si na ni, až budete příště kupovat javorový sirup v obchodech. Zaručujeme, že už vás nikdy nebude připadat příliš drahý.

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)