Vypěstujte si perilu, chutná jako bazalka a voní jako citron

Na naše zahrádky dorazila z Asie, přesto si ihned získala značnou popularitu. Perila křovitá (Perila frutescens) totiž může nabídnout velmi výjimečné chuťové vlastnosti. A jako bonus velmi rychle roste a dařit se jí bude skoro kdekoliv.

Perila křovitá pochází z Číny. Tady se používá jako léčivá bylinka, i jako perfektní přísada do jídel. Chutná totiž podobně jako bazalka a v pokrmech najde i stejné uplatnění.

Perila patří mezi hluchavkovité, poroste vám bujně

Na první pohled opravdu připomíná kopřivu, ale nebojte se, nepálí. Její původní barva je zelená nebo červená, ovšem díky její značné oblibě byla již vyšlechtěna velká spousta různých variet. Mezi nejoblíbenější patří perily žluté, panašované nebo s pestře vybarvenými listy.

Roste rychle. Stačí dvě malé sazeničky a brzy vám zaplní celý truhlík. V našich podmínkách se pěstuje jako jednoletka a daří se jí téměř všude. Při dostatku vláhy vám skvěle poroste i na přímém slunci, značnou úrodu však získáte i v polostínu. Podmínkou je kyprá a výživná půda a vydatná zálivka. Zemina by nikdy neměla zcela vyschnout – ovšem ani přemokření perile nesvědčí. Tak pozor na to.

Perilla

Foto: Pixabay

Jak se o perilu starat

Ke své spokojenosti toho opravdu příliš nepotřebuje. Naopak. Pokud zeminu řádně pohnojíte organickým hnojivem ještě před výsadbou, bude jí v polovině léta stačit ještě trocha vyzrálého kompostu a víc nic. Samozřejmě lze použít i hnojivo na bylinky, které pořídíte v obchodech nebo zákvas ze slepičího trusu.

U perily také platí, že čím více ji stříháte, tím víc obrůstá. Nebojte se ji proto v kuchyni používat pravidelně – odvděčí se vám ještě vydatnějším růstem. A jak ji použít v kuchyni? Má podobné uplatnění jako bazalka. Pyšní se jemně nasládlými listy a citronovou vůní, takže ji uplatníte zejména při přípravě masa, ryb nebo zeleniny.

Náhledové foto: Pixabay

Zdroj: https://www.magazinzahrada.cz/perila-bylinka-pro-alergiky

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)