Dřevitá vlna: Přírodní materiál s pestrým využitím nejen na zahradě

dřevitá vlna

Dřevitá vlna stojí za pozornost. Už jen to, že se jedná o přírodní materiál. K tomu nabízí opravdu velmi pestré využití nejen pro zahrádkáře. K čemu všemu vám poslouží nejen na zahradě?

Co je dřevitá vlna a její vlastnosti

Jedná se o ryze přírodní materiál, který vzniká hoblováním dřevěných špalků z měkkého dřeva, zpravidla smrkového. Neobsahuje prach, třísky ani chemické přísady. Vyrábí se v různých hrubostech – jemná, střední a hrubá. Dřevitá vlna má dobré izolační vlastnosti, je pružná, antistatická, má vysoké tlumící schopnosti. Je vhodná i pro alergiky. Jde o ekologický a snadno kompostovatelný materiál. Produkt, který je šetrný k životnímu prostředí.

Využití dřevité vlny na zahradě

Jedná se o efektivní materiál, který můžete využít v záhonech k podkládání okurek, cuket, dýní, jahod apod. Slouží jako účinná ochrana proti plísním a hnilobám. Vzhledem k tomu, že má schopnost odvádět vlhkost po vláknech pryč na vnější stranu, kde prosychá a okolo plotů tak vytváří komfortní prostor. Díky tomu má půda menší tendenci vysychat, což má vliv na lepší a kvalitnější úrodu.

Podestýlka pro domácí i venkovní zvířata

Poslouží jako skvělé stelivo pro domácí mazlíčky, jako jsou morčata, králíci. Využívá se i jako stelivo pro hospodářská zvířata. Můžete ji použít i jako podestýlku do psí venkovní boudy, neboť izoluje, odvádí vlhkost a nezpůsobuje alergické reakce. Pro její měkkost bude ocenitelná pro vašeho psa v boudě více než nějaká stará deka. Jen mějte na paměti, že je třeba dřevitou vlnu pravidelně a podle potřeby měnit za čistou. Dřevitá vlna poslouží nejen coby stelivo pro malá či velká zvířata, ale můžete ji použít i na vysušení mokrého psa.

vlna ze dřeva

Foto autor: Tjobbe A

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:A_fragile_item_packaged_with_eco-friendly_wood_wool.jpg

Další praktické využití

Dřevitá vlna je rovněž univerzálním výplňovým materiálem, zejména pro křehké věci či zboží, neboť vyniká schopností tlumení nárazů a fixací věcí v krabici. Použít ji můžete i jako materiál při dekoraci či pro luxusní dárkové balení.

Dřevitou vlnu skladujte na suchém místě, uzavřenou v pytli nebo nádobě, která bude dobře větratelná.

Zdroj: svetkreativitiy.cz, chytrazena.cz

Náhledové foto: autor Priwo

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Holzwolle-01.jpg