Vyléčil už známého antického hrdinu, dnes se v okrasné formě opět vrací na zahrádky

Některé bylinky máme zafixovány zejména proto, že se mohou pyšnit mnohými cennými léčivými účinky. Zapomínáme však, že během času byly šlechtiteli vytvořeny i mnohé okrasné formy těchto rostlin, které nám mohou na zahradě udělat opravdovou parádu.

Řeč je například o řebříčku (Achillea). I když si ho nejčastěji vybavíme s bílými květy, ve skutečnosti mohou naši zahradu ozdobit i v mnoha odstínech růžové. A co tyto rostliny potřebují k tomu, aby byly spokojené?

Není řebříček jako řebříček

Především je třeba si uvědomit, že existuje více než jeden druh této užitečné bylinky. Mimochodem, své rodové latinské jméno dostaly tyto bylinky podle řeckého hrdiny Achillea. Ten byl prý u Tróje smrtelně zraněn, a kdyby mu na jeho bolístku nepřiložili jeho přátelé okamžitě obklad z řebříčku, vykrvácel by.

Foto: Pixabay

Ale zpět k pěstování této nevšední bylinky. Nejčastěji můžeme na zahrádkách vidět řebříček tužebníkový nebo obecný. Oba patří spíše mezi suchomilné trvalky, takže se jim bude dařit na klasickém trvalkovém záhonu. Ovšem řebříček bertrám, který dříve pěstovaly naše babičky, si spíše libuje ve vlhčích částech zahrady. Klidně ho tedy vysaďte u jezírka nebo u koryta protékajícího potoka.

Jak je to s péčí o řebříčky

Příliš toto opravdu nepotřebují. Pokud je vysázíte do měkké a výživné půdy, ve které jim nebude hrozit přemokření, porostou skoro samy. Prospěje jim také hnojivo. Pokud je přesazujete nebo množíte dělením trsů, pak do půdy zapracujte trochu toho kvalitního organického – kupříkladu vyzrálý hnůj. Ovšem vsadit můžete i na zákvas ze slepičího trusu nebo dřevěný popel.

Další údržba je už nenáročná. Stačí jen odstranit odkvetlá květenství. Ovšem nikoli ihned po odkvětu, ale mnohem spíše na jaře. V zimě poslouží jako úkryt užitečnému hmyzu a částečně ochrání trsy před poškozením mazem. Na jaře se jich zbavte ve chvíli, kdy se objeví nové lístečky.

Náhledové foto: Pixabay

Zdroj: https://www.ireceptar.cz/zahrada/rebricek-bily-ruzovy-zlaty-i-nachovy-trvalka-ktera-se-vznasi.html

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)