Nektarinky na našich zahradách: jak využít tyto chutné plody

Nektarinka

Nektarinky jsou letním ovocem, které už spousta zahradníků pěstuje na svých zahradách. Když tedy přijde období sklizně, možná už vám dochází nápady, co s nimi. Můžete je využít i dalšími méně obvyklými způsoby, než jste byli dosud zvyklí. Přicházíme s inspirací pro vás.

Smažená mozzarella s nektarinkou

Na začátku si připravte balzamické glazé: 100 ml balsamicového octa smíchejte s 1 lžičkou hnědého cukru a přiveďte k varu. Poté teplotu snižte a nechte vařit 10 až 15 minut do zhoustnutí. Odstavte a nechte vychladnout. V míse si smíchejte 1 šálek panko strouhanky, ¼ šálku hladké mouky, 1/3 šálku parmazánu, ½ lžičky soli, ½ lžičky pepře a ¼ lžičky kajenského pepře. Do druhé misky si připravte 2 vejce, rozmíchané. 360 g mozzarelly nakrájejte na 8 tlustých koleček. Ty obalte ve vejci a následně v mouce. Smažte z obou stran na oleji dozlatova. 4 velké nektarinky (nebo také broskve) nakrájejte na kolečka a grilujte z obou stran. Na talíř položte kolečko nektarinky, na ni kolečko mozzarelly a 1 list bazalky. Opakujte ještě jednou. Tímto vznikla jedna porce mozzarelly s nektarinkou. Na další talíř postup vrstvení opakujeme.

Nektarinky

Foto: Pixabay

Bezlepkový crumble

Troubu předehřejte na 180 °C a pekáček o rozměrech 24×24 cm vymažte máslem. Poté vsypte 480 g nektarinek nakrájených na kostičky (může jít také o mix ovoce, nektarinky a jahody například). Poté si ve vedlejší míse smícháme 90 g bezlepkových ovesných vloček, 55 g jemně mletých mandlí, 55 g třtinového cukru, 50 g nahrubo sekaných pekanových ořechů, špetku soli a 56 g másla. Prsty vypracujte drobenku, kterou pak přesypeme přes ovoce v pekáčku. Pečeme 40 až 45 minut.

Nektarinková quesadilla

Na tento recept postačí jedna nektarinka na porci. Nakrájejte ji na tenká kolečka (cca 3 mm). Na pánvi rozpusťte 1 lžíci kokosového oleje. Na něm smažte nektarinku z obou stran. Po 3 minutách přidejte ¼ najemno nakrájené cibule. Po asi 5 minutách přidejte 1 lžíci třtinového cukru a promícháme. Na jednu velkou tortillu nasypte hrst mozzarelly a 2 lžíce nadrobené fety. Poté dejte nektarinkovou směs a přiklopte druhou tortillou. Opečeme nasucho v pánvi z obou stran (asi jen minutu z každé strany).

Zdroj: https://www.brit.co/nectarine-recipes/

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!