Aspirin do vaší zahrady: způsoby, jak jej můžete použít

Léky

Tato malá bílá tabletka prospívá zejména vašim bylinkám. A jejich pěstování je v současné době velice populární. V každé domácnosti jsou určité bylinky, které jsou oblíbené. Slouží k ozdobení i dochucení různých pokrmů nebo k osvěžení nápojů. Každá bylinka se může hodit do jiného kulinářského výtvoru, taktéž se mohou lišit způsobem pěstování, ale jedno mají společné: aspirin jim může velmi prospět.

Proč zrovna aspirin?

Lidé používají aspirin zejména jako antipyretikum – tedy proti horečce. Není to ale jediné využití tohoto léku. Obsahuje salicyláty (zejména kyselinu salicylovou), má protizánětlivé a analgetické účinky. Salicyláty byly poprvé extrahovány z březové kůry, nemají tedy žádné neekologické účinky na životní prostředí a navíc pomáhá bylinkám v růstu. Navíc je dokáže ochránit před houbovými a plísňovými onemocněními.

Jak aspirin podporuje bylinky?

Pokud se rostlina nachází v ohrožení či jakékoli stresové situaci, začíná produkovat malé množství kyseliny salicylové. Díky tomu posiluje svou imunitu vůči škůdcům i třeba nedostatku vody. Aspirin tedy používáme při výsevu semen nebo k urychlení růstu bylinek. S pomocí aspirinu lze maximalizovat množství sklizených bylinek.

Jak aspirin používat?

Pokud se tedy rozhodnete aspirin na rostliny použít, můžete to udělat několika způsoby. Aspirin rozdrťte na prášek a zamíchejte do vody. Semínka vysaďte tak, jak to vyžaduje vaše bylinka. Poté je zalévejte směsí aspirinu s vodou. Při následném přesazování můžete kořeny sazeniček postříkat opět aspirinovým roztokem. Zajistí to rychlejší a bohatší růst rostliny. Někdy je možné roztok aplikovat rovnou na listy – v tomto případě je ale nutné na několik týdnů odložit konzumaci takto ošetřených bylinek.

Zdroj: https://www.ireceptar.cz/zahrada/bylinky-aspirin-30000628.html

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!