Vykuřování domácnosti na Tři krále je prastarou tradicí – víme, s čím vám může pomoci

Někdy se bylinky hodí i k trochu jinému použití, než jaké představuje obyčejný čaj nebo třeba sirup. Například na českém a moravském venkově se ještě nedávno používaly k očištění domů i stájí od zlých duchů.

Moderní forma vykuřování si poradí i s negativními energiemi

Ale abychom byli přesní: k vykuřování nedocházelo jen na Tři krále. Vlastně k němu hospodyně mohla přistoupit kdykoliv od Štědrého dne až do Tří králů. A někdy i po této době, pokud to z nějakého důvodu dříve provést nemohla či nechtěla.

Zatímco dříve se prostřednictvím očistného kouře zaháněli zejména zlí duchové, dnes se stejný postup praktikuje i na zlé či negativní síly. Takže pokud i vy chcete do nového roku vykročit co nejlépe, můžete tento starý recept našich předků vyzkoušet. Nic za to totiž nedáte.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Podle tradice se vykuřuje šalvějí

A jak si tedy tento malý očistný rituál dopřát? Připravte si svazeček suché šalvěje a ten zapalte nad plamenem. Opravdu není této bylinky potřeba příliš mnoho. Zapálenou bylinku vložte do misky a nechte doutnat. A s takto připraveným vykuřovadlem projděte celý byt (nebo třeba kancelář, jak je libo).

Až budete hotoví, otevřete na chvíli všechna okna a důkladně vyvětrejte. A aby bylo tradicím učiněno za dost, doutnající šalvěj buď nechte dohořet, nebo ji uhaste pískem. Žádná voda!

Další tipy aromaterapie pro skvělé vykročení do nového roku

Máte k bylinnému kouři podvědomý odpor nebo na vyhánění zlých sil jednoduše nevěříte? Pak vyzkoušejte éterické oleje. Třeba levandule vám může pomoci se soustředěním, zdravým spánkem apod. Stačí už tři kapky levandulového oleje třeba na polštáři.

Obdobně působí i mátová silice. Při migréně ji lehce nařeďte a naneste na spánky. Zajímavou novinkou loňského roku je pak vavřín kubébový (Litsea cubeba) a éterický olej z něj vám dokáže dodat energií, sílu a vitalitu.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)