saintpaulia

Africká fialka – nejlepší tipy pro pěstování

Říká se, že vydrží téměř vše, takže se k ní občas chováme vyloženě macešsky. I přesto však africká fialka (alias Saintpaulia) potěší květy i toho největšího zahradního lempla a zelenáče. Ale co udělat proto, aby nádherně a opakovaně kvetla prakticky celý rok?

Zapomeňte na klasické rady o suchomilnosti, polostínu a podobně. Skuteční profíci, jejichž sbírky čítají často stovky nejrůznějších kultivarů, na to jdou trochu jinak.

Africká fialka je suchomilná, takže…

Nevím, kde se vzalo tvrzení, že Saintpaulie jsou pouštní nebo přinejlepším polopouštní rostliny. Ve skutečnosti rostou na okraji lesů a pasek, i když v Tanzanii. A brouzdali jste se někdy lesní rosou? Pak to samé dopřejte i svým fialkám – rosení 1-2x týdně očistí list a rostlinu celkově osvěží. Jestliže fialky kvetou, stačí květy překrýt kouskem tvrdého papíru nebo jinou ochranou – nastavíte před květní stvoly, orosíte zepředu a hotovo. A tutéž ochranu doporučuji i pro poupata.

Ale pozor, neroste během dne, kdy mohou kapky vody na listech, a zejména květech, působit jako lupa. Dochází pak ke vzniku nevzhledných hnědých skvrn. Ideální je rosení ve večerních hodinách.

Zásadně je zaléváme zespoda, protože…

No, protože jsou suchomilné, řeknou vám v květinářství. Částečně to pravda je, ovšem budete-li toto nařízení dodržovat striktně, začne brzy fialka trpět vyplavováním minerálů do horních vrstev půdy. Ta časem ztvrdne na kámen, nepropustí ke kořenům dostatek vzduchu… A dál už asi tušíte. Jednou za měsíc tak květináč prolijte dobře seshora, dokud voda nesteče do misky. Přebytečnou tekutinu vylijte.

Když chci velkou násadu květů, musím hnojit…

Rovněž pravda, ale vyplatí se mít v zásobě další malý trik. U starších jedinců otrhejte ty největší (a často už nevzhledné) listy. Buďte však důkladní a odstraňte jakýkoli zbytek stonku. Odsud by se mohly rozšířit houbové choroby. Za pár týdnů vám bude odměnou bohatá násada poupat.

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)

1 komentář

  1. MVDrJITKA RYBÁČKOVÁ Odpovědět

    domácí BIO hnojivo.sáčky čaj usušit čaj vysypat.
    skořápky od vajec:usušit/jemně umlít:mlýnek na maso/
    mlýnek na mák.smíchat se ZAHRADNÍM SUBSTRÁTE.M,přidávat do hlíny.POZOR:Některé
    rostliny nesnáší Ca.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *