Vychytejte akce a pohnojte si celou zahradu opravdu efektivně, a navíc skoro zadarmo. Pomůže bobkový list

Bobkový list

Vychytejte akce a pohnojte si celou zahradu opravdu efektivně, a navíc skoro zadarmo. Pomůže bobkový list. Bobkové listy, bohaté na základní živiny a sloučeniny, lze přeměnit na účinné přírodní hnojivo a odpuzovač škůdců.

Výživný obsah bobkových listů

Bobkové listy obsahují velké množství vitamínů a minerálů, které jsou důležité pro růst rostlin. Patří mezi ně:

  • Vitamíny: B, A a C, které mají zásadní význam pro metabolismus rostlin a imunitní ochranu.
  • Minerální látky: Draslík, hořčík, vápník, fosfor, železo, sodík a zinek, které přispívají ke strukturálním a fyziologickým funkcím rostlin.

Kromě toho jsou čerstvé bobkové listy zdrojem kyseliny octové a mravenčí, které mají stimulační účinky na růst, kvetení a tvorbu plodů. Ovšem i ty sušené si zachovávají značné množství těchto prospěšných látek, což z nich činí cenný zdroj pro venkovní i pokojové rostliny.

Příprava hnojiva z bobkových listů

Pro přípravu hnojiva na bázi bobkového listu je klíčová jednoduchost. Budete potřebovat jen 4 velké bobkové listy a vodu.

  • Zahřejte jeden litr vody na přibližně 70 stupňů Celsia. Mějte na paměti, že vyšší teploty mohou zničit některé účinné látky.
  • Ponořte bobkové listy do teplé vody a nechte je 3 až 4 hodiny louhovat.
  • Po namáčení směs sceďte.

Bobkové listy

Foto: Pixabay

Jak hnojit bobkovým listem

Výslednou tekutinu lze použít buď jako postřik na listy, nebo jako zálivku. Vzhledem k její síle by se však neměla používat častěji než jednou za měsíc.

Vylepšení hnojiva z bobkového listu dřevěným popelem

Dřevěný popel, další přírodní produkt, obsahuje několik klíčových živin, jako je železo, fosfor, hořčík, vápník a draslík. A pokud ho tedy zkombinujete s bobkovým listem, získáte skutečně perfektní výživu opravdu pro všechny rostliny na zahradě.

  • Použití: Vmíchejte jednu čajovou lžičku dřevěného popela do půdy ve středně velkém květináči a poté rostlinu zalijte hnojivem z bobkového listu.
  • Frekvence: Tuto kombinaci lze opakovat každý měsíc.

TIP: Je důležité si uvědomit, že dřevěný popel obsahuje vápník, takže není vhodný pro kyselomilné (acidofilní) rostliny.

Bobkový list jako záchranný prostředek pro rostliny

Pokud rostlina nápadně vadne nebo chřadne, může ji oživit dalším šikovným prostředek na bázi bobkového listu:

  • K připravenému hnojivu z bobkového listu přidejte 1 polévkovou lžíci cukru a 1 tabletu kyseliny jantarové.
  • Vložte květináč s rostlinou do větší nádoby a zalijte jej směsí bobkového listu. Po hodině ji vyjměte a nechte odkapat, aby rostlina nebyla podmáčená.

Pokud nedojde ke zlepšení do dvou týdnů, zvažte ještě aplikaci domácího kvasnicového hnojiva. I to dokáže rostliny na pokraji smrti skvěle nakopnout.

 

Zdroj: https://www.liftea.cz/blog/liftea-herbar/vavrin-vzneseny-neboli-bobkovy-list, https://www.ireceptar.cz/zdravi/vykurovani-bobkovym-listem.html

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)