Oleandr nekvete: je to otázka umístění, stavu půdy nebo péče o rostliny

Oleandr

Oleandr je nádherná, i když trochu nebezpečná rostlina. Pokud zrovna nekvete, nabízí krásný pohled na špičaté listy tmavě zelené barvy. Avšak to, proč oleandr pěstujeme, jsou jeho květy. Těmi může být váš keřík obsypaný natolik, že to bere dech. Pokud vám oleandr nekvete, je důležité najít příčinu. Bohužel jich může být více. Na vině je špatné umístění, nevhodná půda, ale také chyby, kterých se dopouštíme v péči o oleandr.

Oleandr potřebuje plné slunce

Rostlina pochází ze Středomoří a subtropických oblastí východní Asie a Japonska. Proto není divu, že vyžaduje hodně slunce. V případě, že už vám v minulosti vykvetl, zkontrolujte, zda mu nestíní nějaká z rostlin, které jste vysadili až později. Může totiž blokovat slunce.

Oleandr
Foto: Unsplash

Oleandr soupeří o vodu a živiny

Okolní rostliny mohou být pro oleandr nebezpečné ještě jiného důvodu. Oleandr má poměrně hluboké kořeny. Pokud v okolí jeho základny roste hustý porost (může jít jen o trávu), může si odebírat živiny a vodu. Na oleandr pak moc nezbude. Také rostliny s hlubokými kořeny mohou být velkou konkurencí. I ony chtějí získat co nejvíce živin a vody pro sebe. Rostliny, které spolu soupeří o základní živiny, mohou být oslabené a nekvetou/neplodí.

Pozor na dusík

Pokud máte oleandr vysazený u rostlin, které přihnojujete dusíkatým hnojivem, může se stát, že jej absorbuje i samotný oleandr. Dusík podporuje růst a vitalitu zelených částí rostlin – bohužel na úkor kvetení (nebo tvorby plodů, hovoříme-li o jiných rostlinách, než je oleandr). Tento problém může nastávat zejména tehdy, když oleandr pěstujete vedle travnaté plochy, kterou hnojíte.

Řez oleandru

Nadměrný nebo příliš častý řez oleandru může být dalším důvodem, proč nekvete. Prořezávání oleandru provádíme jednou za rok. Noste ochranné pomůcky, protože oleandr je jedovatý. Po skončení práce umyjte zahradnické nářadí a dobře si umyjte ruce. Odřezky oleandru nikdy nepalte!

Opatření pro oleandr, který nekvete

Zde je krátký návod krok za krokem, co dělat, když oleandr nekvete:

  1. Nejprve se ujistěte, že má oleandr dostatek světla a vody.
  2. Odstraňte plevel v okolí základny rostliny.
  3. Seřízněte rostlinu asi o polovinu, abyste podpořili nový růst. Oleandr kvete na nových výhoncích.
  4. Použijte hnojivo podporující kvetení (nižší obsah dusíku a vyšší obsah fosforu a draslíku). Aplikujte ho podle návodu na obalu a rozhodně ne příliš často.

Zdroje info:

https://www.chron.com/life/gardening/article/how-to-make-oleanders-bloom-1530762.php

https://www.gardeningknowhow.com/ornamental/shrubs/oleander/no-flowers-on-oleander.htm

Foto: Unsplash

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!