Pokojová rostlina voděnka se představuje

Voděnka

Tradescancia  neboli pokojová rostlina voděnka. Ideální pro začínající pěstitele, protože je téměř nenáročná. Ze všech rostli se tak pěstuje asi nejsnáze. Potřebuje jen světlé místo, vodu a teplotu okolo 16 °C a 18°C podle ročního období.

Mexický původ

Voděnka patří mezi oblíbené pokojové rostliny už řadu let. Je docela nenáročná, takže i když ji někdy zapomenete zalít, nic se nestane. Na první pohled vás možná zrovna neupoutá, je tak trochu nenápadná. A i když pochází původně z Mexika, exoticky moc nepůsobí. Do Evropy se dostala si v 16. Století a tady ji poprvé pěstoval zahradník John Tradescant na královském dvoře. Ten ji po sobě i pojmenoval. Původní druh této rostliny měla listy zelené barvy a nenápadný bílý květ. Jednalo se o voděnku bílou.

Voděnka a pěstování

Co se týká pěstování, jak bylo psáno v úvodu, voděnka je opravdu zcela nenáročná. Stačí světlé místo, pro odrůdy, které jsou červenolisté nebo mají na listech kresbu, potřebují světla více. Ty ostatní snesou i polostín. Ideální teplota v zimních měsících je mezi 16 °C a 18°C, v létě teplota vyšší a to 18 °c až 22°C. V období růstu je dobré udržovat rovnoměrně vlhký substrát. Nikoli přemokřený. V zimním období však můžete zalévat méně. Naopak v létě přidejte k zálivce i hnojivo určené zeleným rostlinám. Množení je také velmi snadné. Skrze stonkové řízky, které dáte do sklenice s vodou, máte připraveno k zakořenění.  Poté už jen stačí vysadit do květináčů. Nejvhodnější dobou k přesazování a dělení je období jara.

Do květináče i na zahradu

Voděnky jsou vhodné jak do závěsné nádoby, tak do mělčích květináčů i misek. Tato rostlina se také používá do visutých zahrad nebo nástěnných živých aranžmá. Voděnky kvetou na jaře a na konci zimy, kromě Purpurové  Setcreasea.  Jedná se o voděnku letničku a využívá se zejména jako doplňková rostlina do truhlíků. Zimu venku ovšem tato rostlina nepřežije. Voděnky jako mladé rostlinky rostou nejdříve vzpřímeně a později se výhonky prodlužují a následně začnou viset přes okraj květináče.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.