Tyčky k rajčatům

Vybíráme tyčky k rajčatům

Pěstování rajčat patří v našich podmínkách doslova k oblíbeným zahradním disciplínám. Není se čemu divit, jelikož většina z nás se nechce jíst plody ze zahraničí, které mnohdy nejsou sladké a neobsahují ani zdaleka tolik pro lidské tělo potřebných látek. Pěstování rajčat ze semen navíc není nijak výrazně náročné a každý z nás se bude velmi rád dívat, jak mu pomalu přibývají krásné červené kulaťoučké plody na jeho políčku. Ke kvalitnímu růstu ale rajčata snad vyjma těch keříkových potřebují spolehlivou oporu, která jim pomůže dosáhnout dostatečné délky. Na tyčky k rajčatům zkrátka nemůžeme zapomenout. I proto se soustředíme na možnosti, které se nabízejí.

Dřevěné tyčky spíše minulostí

Tvrdit, že dřevěné tyčky k rajčatům by byly nevhodné, je naprostým nesmysl. Na mnohých zahradách je najdeme. Jejich problém ale spočívá hlavně v celkové nestabilitě a také v tom, že po čase začnou v zemi zahnívat. Pokud si uříznete menší kmínky lísky nebo čehokoli jiného, s největší pravděpodobností vám při pravidelné zálivce vašich rajčat začnou postupně zakořeňovat, což také není zcela optimální. I proto se vyplatí vsadit spíše na kov.

Klasické rovné kovové tyče

Řešení mohou představovat klidně i klasické kovové trubky s menším průměrem. U těch je problém snad jen v tom, že začnou korodovat. Můžete je ale natřít a vydrží vám navěky. Vybírejte takové tyče, které již nejsou duté a mají nějakou pevnost. Mohly by se vám totiž při zabíjení do zeminy začít kroutit. Některé povrchy jsou obzvláště tvrdé.

Moderní šroubovité tyče

Asi nejvhodnější jsou šroubovité tyče k rajčatům. Ty se vyznačují jakýmsi spirálovitým charakterem a dokážou pomoct rajčeti k neskutečné výšce. Jejich hlavní nevýhodou je pořizovací cena, jelikož za jeden kus můžete dát klidně i okolo 120 korun. Jsou ale vyrobeny z nerezu, takže by měly vydržet prakticky napořád.

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.

2 komentáře

 1. Miluše Hošková Odpovědět

  Chtěla bych reagovat na článek o tyčkách k rajčatům.Autor asi nikdy nevyzkoušené dát do záhonu spirálovou oporu.Pokud je hlína tvrdší,tak zatlouct se nedá-docela dost to pruží.Pokud je hlína kyprá,tak se vyvrátí i s úrodou.Není nad dřevěnou klasiku.?

  1. Radek Štěpán Autor příspěvku Odpovědět

   Hezký den,
   děkuji za reakci. Zkušenosti mám cca tři roky, kdy spirálovité tyče používám. Máte pravdu, že rozhodně nedrží tak pevně jako klasické dřevo. Přesto mi ani jedna s rostlinou zatím nespadla. Na aktuální stav mých rajčat včetně polohy tyčí se můžete podívat na fb profilu Naší zahrady, kde jsem fotku nasdílel.

One Ping

 1. Pingback: Přesazování rajčat | Naše zahrada

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *