Jak pěstovat bambus

Bambus, okrasná vysoká tráva sice pochází z orientu, ale velice snadno se dají některé druhy pěstovat i na našich zahradách. V našich podmínkách můžete pěstovat okolo třiceti druhů. V zahradě má bambus rozmanité využití. Dá se pěstovat jako solitéra, nebo můžete bambus použít jako živý plot. Na pěstování je nenáročný a roste velmi rychle.

Historie a druhy bambusu

Bambus byl do Evropy přivezen v 19. století. V České republice se bambus pěstuje a prodává zhruba patnáct let, ale i za tuto dobu našel mnoho zájemců a obdivovatelů. Bambusy můžete pěstovat jak nízké, tak i vysoké, které dorůstají až 30 metrů. Různorodá je také tloušťka stébla, která se pohybuje od 1cm až do 30 cm. Některé bambusy rostou do výšky, jiné do šířky a jsou různě husté. Bambus můžete pěstovat jako solitéru, využít můžete bambus na plot, který vám rychle poroste. Oživit jím můžete i zahradní jezírko. Pěstují se také jako chutná zelenina. Šťavnaté mladé výhonky můžete nakládat, dusit nebo jíst syrové.

Jak pěstovat bambus

Sazenice bambusu vysaďte na jaře, sázet lze i na podzim až do konce září. Sázejte je do jámy, kterou vystelete drenáží, abyste zabránili přemokření kořenů bambusu. Obzvláště v zimě bambus nesnese trvale mokré kořeny. Určitě nezapomínejte na přihnojování hnojivem s obsahem dusíku. Bambus je mrazuvzdorný, nicméně potřebuje ochranu kořenů. Stačí, když jej přikryjete vrstvou sena, slámy, chvojí či listí. Takto zakrytý by měl bambus přečkat zimu bez poškození, a to i déletrvající mrazy. Co se týká zálivky, tak první dva roky potřebuje bambus hodně vody, ale dejte pozor na přemokření. Kořeny nesmí ani vyschnout. Starší rostliny jsou již odolnější a vydrží i kratší období bez zálivky.

Využití bambusu

Z bambusů můžete sklízet stébla, která mají mnoho využití jak v zahradě, tak v domě. Stébla jsou velmi trvanlivá a tvrdá. Jsou sice velmi lehká, ale pevná. Tyto všechny vlastnosti získal bambus díky vysokému obsahu kyseliny křemičité. Ve své domovině se bambus uplatňuje ve stavebnictví. Dělají se z něj lešení, okapy či vodovody. Bambus se využívá také na stavbu pergol, stěn i plotů. Stébla se používají i na výrobu nábytku, hudebních nástrojů, nádob a dalších věcí. Vyrábět se z něj mohou také nože či mačety. Ze štípaných stonků můžete uplést koše, rohože i tašky. Mezi výrobky z bambusu patří také oděvy, kartáče, výborné jsou také ručníky z bambusu či prostírání. Vyrábí se z něj také papír. Žádané jsou také bambusové tapety, které oživí váš interiér.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.