Vybíráme kvalitní zahradnický substrát

Jakákoli rostlina potřebuje ke svému správnému růstu kvalitní substrát. Tento fakt je neoddiskutovatelný, a přesto jej spousta lidí podceňuje. Je to škoda, jelikož tím, že vybereme určité plodině anebo květině kvalitní půdu, dosáhneme logicky toho, že bude vypadat moc hezky. Zahradnický substrát se dělí do několika skupin. Ostatně hlavně podle nich je zapotřebí vybírat. Uveďme si tedy tyto typy zahradního substrátu podrobně a podívejme se na jejich vlastnosti.

Zahradní substráty na kvetoucí rostliny

Tento typ substrátů je možné rozčlenit do dalších kategorií, které si následně uvedeme. Obecně vzato se jedná o půdu, která dokáže efektivně podpořit růst a zejména bohaté květenství u takovýchto rostlin. Důležité je u něj především pH prostředí. Na jeho základě pak můžeme vybírat konkrétní substráty pro kvetoucí rostliny, jež ostatně uvádíme v následujícím přehledu.

–          substrát pro orchideje

–          substrát pro růže

–          substrát pro rododendrony

–          substrát pro pelargonie a jiné balkonovky

–          substrát pro surfinie

–          substrát pro trvalky a letničky

–          substrát pro balkonové rostliny

–           substrát pro pokojové rostliny

–          substrát na kaktusy a sukulenty

–          substrát na muškáty

–          substrát s mykorhizními houbami pro balkonové květy

–          substrát pro rostliny ve vodě

Zahradní substráty na plodící rostliny

Plodící rostliny by měly mít zajištěný růst tak, aby dosáhly co největších plodů. Substrát by měl dokonale zásobit kořenový systém rostlin a dodat jim tolik potřebných živin, aby byl plod co nejkvalitnější. I tento zahradnický substrát lze rozdělit podle využití na několik skupin. Podívejme se na ně tedy podrobněji.

–          substrát pro citrusové plody

–          substrát pro peckoviny

–          substrát pro bylinkovou zahrádku

–          substrát pro palmy

Univerzální pěstitelské substráty

Jestliže nechcete shánět v obchodech substráty, které jsou přímo určeny na tu či onu rostlinu, pak se vyplatí vsadit na univerzální typy. Klasiku představuje zejména rašelina, která je k dostání v podstatě všude. Volit je možné ale i substrát pro výsev a množení anebo substrát pro dopěstování.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.