Jak pěstovat libeček

Libeček lékařský je velmi oblíbená bylinka, ze které se dají využít semena, listy i kořeny. V obchodech je však libeček příliš drahý, proto je dobré si bylinku vypěstovat. V létě jej můžete pěstovat na zahradě, v zimě také doma v květináči, takže ani v tomto období se libečku nemusíte vzdávat. Jak pěstovat libeček na zahradě i v domě?

Libeček a jeho pěstování na zahradě

V létě na zahradě nebudete mít s pěstováním libečku velké starosti. Nejrychleji se dá libeček vypěstovat z kořenových puků. Zasazená část vám vytvoří v krátkém čase docela pěkný trs. Vysévat můžete semena brzy zjara v měsíci březnu a dubnu, nebo koncem léta v srpnu a září. Semena dejte do hloubky alespoň 3 cm a řádky udělejte alespoň 60 cm od sebe. Klíčit bude libeček pomaleji. Ale dorostou-li vám rostlinky do 10 cm, protrhejte je na 15 cm vzdálenost a vysaďte je na trvalé stanoviště. Půda stačí běžná zahradní s dostatkem živin. Nejlepším místem je jak slunné, tak polostinné místo. A pokud nejsou velká vedra, ani rostlinku nemusíte zalévat.

Pěstování libečku v domě

Libeček se většinou pěstuje na zahradě, kde je nutné mu dopřát dostatečný prostor, protože rostlinka dorůstá až dvoumetrové výšky. Můžete ho ale pěstovat i doma v květináči, který postavíte na teplé a světlé místo v domě, ideálně na okenní parapet.Vyžaduje však větší péči. Je potřeba libeček zalévat malým množstvím vody, jelikož má méně substrátu, který rychleji vysychá. Pozor ale na přelévání, aby vám libeček neuhnil. Doma jej v žádném případě nepřihnojujte. Stačí, pokud jej jednou ročně přesadíte. Ale jako u jiných bylinek je vhodnější, když si pro uchování jak chuti, tak i vůně pořídíte rostlinku novou.

Libeček – použití v kuchyni

Libecek má svoji specifickou vůni, která připomíná polévkové koření. Výborně se hodí jak do zeleninových polévek a vývarů, tak i do tradiční české bramboračky. Používá se také do různých omáček. Čerstvý libeček je součástí i různých salátů. Přidat ho můžete také do mletého masa nebo marinády na grilování. Záleží na vaší chuti, kam ho přidáte. Využití v kuchyni je opravdu pestré.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.