Jak vybrat nejlepší odšťavňovač

Ovocná šťáva prodávaná v obchodech v podobě džusů je dnes poměrně předražená a mnohé produkty navíc obsahují i pro lidské tělo nebezpečné látky. Tento fakt je bohužel neoddiskutovatelný. Pokud nechcete zbytečně vyhazovat finanční prostředky za tyto nezdraví nápoje plné cukru, vyplatí se koupit si nový odšťavňovač. Skvělý domácí džus si tak můžete vychutnat i vy. Vyrobit si jej navíc můžete u jakéhokoli ovoce anebo zeleniny přesně podle vašeho přání. Podle jakých kritérií ovšem takový odšťavňovač vybírat?

Vybírejte podle druhu ovocných šťáv

Velmi důležité je vybírat model podle toho, co vlastně budete odšťavňovač. Mnozí uživatelé říkají, že nejlepší odšťavňovač je ten univerzální. Většina přistru si efektivně poradí se vším ovocem i zeleninou. Typické je třeba odšťavňování jablek, hrušek anebo mrkví a dalších hojně pěstovaných plodin. Jedná se v podstatě o jednohřídelové anebo dvouhřídelové přístroje. Potřebujete-li ale zpracovat bobule anebo listovou zeleninu, pak je třeba vybírat mnohem obezřetněji, jelikož to zvládnou pouze ty nejlepší produkty.

Co musí odšťavňovač zvládnout?

U každého odšťavňovače jsou napsány v popisu činnosti, které by měl zvládnout. Jedná se ovšem o zcela individuální věc. Ostatně pokud se podíváte třeba na test sekaček na trávu, tak zjistíte, že nejdůležitější je, aby byl trávník posečený. Další funkce nejsou až tak důležité. Takto je třeba přistupovat i k odšťavňovačům. Ty by měly dokonale vytlačit šťávu z vámi vybraného ovoce anebo zeleniny. Nic dalšího není až tak důležité. Pokud tedy vyloženě nepotřebujete přímo pyré, zmrzlinu anebo arašídové máslo a jiné speciality.

Peníze až na prvním místě

Velmi důležitá je i cena odšťavňovače. Obecně vzato, kvalitní odšťavňovače je možné koupit od nějakých 5000 korun. Za vyšší kvalitu si pochopitelně zaplatíte, což může u některých modelů činit klidně až okolo 10 000 korun a výše. Nejlepší je si prohlédnout test odšťavňovačů a pak si vybrat ten nejlepší.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.