Vybíráme hnojivo na trávník

Každý zahradník si přeje mít dokonalý a krásně zelený trávník bez mechů a plevelů, a to co nejdříve na jaře, protože trávník je základ zahrady. Důležité je poskytnout vašemu trávníku kvalitní péči a dostatek živin. Přečtěte si, jak se na jaře o trávník nejlépe postarat a jak, kdy a jakými hnojivy jej pohnojit.

Jak často trávník hnojit

Určitě vás napadá otázka, jak často byste měli trávník hnojit. Záleží na tom, zda používáte hnojiva krátkodobá nebo dlouhodobá. Použití krátkodobých hnojiv se doporučuje v tom případě, pokud potřebujete dodat trávníku živiny rychle. Hnojte v intervalu v rozmezí 7 až 15 x za sezónu. Po hnojení krátkodobými hnojivy může růst tráva zpočátku rychle a nesouměrně. Abyste zabránili vyplavování do jednoho místa, při kterém by mohlo dojít ke spálení trávníku, použijte drobný granulát. Co se týká dlouhodobých hnojiv, která se doporučují pro dlouhodobou údržbu trávníku, těmi byste měli hnojit 2 až 3 x za sezónu. Jsou speciálně vyvinutá pro travnaté plochy a mají přesně vyvážený počet živin. Nehrozí u nich spálení trávníku.

Jarní hnojení trávníku

Nejdůležitější je hnojení na jaře, tedy na počátku vegetace, protože trávník potřebuje dostatek živin, především dusík. Hnojení by mělo být provedeno nejlépe už v březnu. Hnojení je dobré i proto, že předejdete chorobám a zabráníte růstu plevelu. Nejprve trávník posečte a pak pohnojte, ale ne za slunečného počasí, protože jinak by se trávník mohl spálit. Po pohnojení byste měli trávník důkladně zalít. Druhé hnojení bystě měli provádět v květnu nebo v červnu, možné je i třetí hnojení v srpnu. Hlavní složkou u posledního hnojiva by měl být draslík, aby neztratil trávník mrazuvzdornost.

Hnojiva na trávník

Použijete-li travní hnojiva, která uvolňují živiny postupně, bude váš trávník pěkně zelený. Všechna travní hnojiva by měla obsahovat důležité živiny jako dusík, fosfor, draslík, hořčík, mangan a železo. Hnojiva vybírejte podle ročního období  – jarní a podzimní hnojiva, podle doby účinku – dlouhodobá a krátkodobá hnojiva. Dále si můžete koupit hnojivo pro obnovu trávníků, hnojivo pro nové trávníky či hnojivo pro sportovní trávníky.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.