Dřevěná pergola vypadá na zahradě moc hezky

Zahradní pergola je velmi oblíbeným prvkem mnoha zahrad. Nejenže zkrášlí vaši zahradu, ale poskytuje příjemné zastínění v době horkých dní a možnost relaxace a odpočinku.

Zahradní stavby

Chcete-li stavět pergolu, altán či jinou zahradní stavbu, nemusíte žádat o stavební povolení. K realizaci těchto staveb stačí tzv. ohlašovací povinnost. Musíte dodržet minimální vzdálenost 3 m od plotu souseda. Musíte dále zachovat požadavek na zachování oslunění a pohody bydlení. Výběr materiálu pergoly, případně tvaru či doplňků je vhodné podřídit vizáži domu a zahradě jako takové. Nejčastěji se používá na stavbu dřevo. Můžete samozřejmě použít i kovovou konstrukci. V současné době jsou velmi oblíbené také bezúdržbové hliníkové pergoly, které mají dlouhou životnost. Pergola se vyrábí také jako stavebnice, kterou si zvládnete postavit sami.

Materiál a zastřešení pergol

Stále oblíbeným materiálem na výrobu pergoly je dřevo. Můžete použít prakticky jakékoliv dřevo. Nejčastěji se používá smrk, vhodnější je ale modřín nebo borovice, dále dub nebo buk. Nezapomeňte dřevo správně ošetřit. Na sloupy můžete použít cihly, kámen, dřevěné sloupy nebo nosníky. A čím pergolu zastřešit? Dříve se pergoly zastřešovaly prkny, lepenkou nebo sklolaminátem. Dnes se používají různé střešní krytiny či polykarbonátové desky. Pergolu můžete nechat obrůst popínavými rostlinami (např. klematis, hortenzie, trubač), pěkně vypadá i obrostlá vinnou révou.

Jak postavit pergolu

Než začnete stavět pergolu, pečlivě si vyberte místo. Nakreslete si plán, ať víte, kolik materiálu budete potřebovat. Vyměřte si půdorys pergoly a vzdálenost nosných sloupů konstrukce, ta by měla být 2 až 2,5 m od sebe. Poté vyhlubte základové jámy hluboké zhruba 50 cm a široké až 35 cm a zalijte je betonem. Vodorovnými trámy spojte nahoře nosnou konstrukci, kterou musíte zpevnit nad zemí asi ve výšce 60 cm hranoly. Následně si zvolte materiál a střechu zastřešte. Konstrukci opatřete pergolovými mřížemi. Konstrukci namořte do přírodního odstínu a potřete protipožárním nátěrem. Na podlahu zvolte buď dlažbu, nebo dřevo.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.