Voda po uvaření vajec se dá ještě využít. Nevylévejte ji

Vejce

Vaječné skořápky v zahradě již dávno využíváme. Jsou dobrým přírodním hnojivem pro rostliny, ale dokážou je také ochránit před nájezdy slimáků a hlemýžďů. Avšak voda, ve které vejce vaříme, většinou končí bez užitku ve dřezu. Je to obrovská škoda! Taková voda se totiž dá ještě zužitkovat. Nejenom, že díky tomu budou mít prospěch vaše pokojové rostliny, navíc vás toto opatření povede k menšímu plýtvání s vodou.

Poklad ve vaječných skořápkách

Ve vaječných skořápkách je ukryta spousta mikroprvků, které mohou být prospěšné pro vaše rostliny. Jednou z nejdůležitějších živin je vápník, který je důležitý nejenom pro dobré zdraví našich kostí a zubů, ale také pro rostliny. Vápník je důležitý i pro správné fungování svalu a pro vedení nervových vzruchů. Podporuje endokrinní systém, podílí se na procesech správného srážení krve a zvyšuje vstřebávání dalších živin včetně vitamínu B12. Kromě vápníku obsahují vaječné skořápky také další prvky, jako je zinek, železo, fosfor, měď, mangan, chrom a fluor.

Vaječná skořápkaFoto: Pixabay

Voda po vařených vejcích

Pokud vejce uvaříme, všechny tyto živiny se do ní uvolní a jsou v ní (samozřejmě v menších koncentracích) přítomny. Nejlépe uděláte, když zachováte také vaječné skořápky, které po vysušení můžete rozemlet a použít pro své rostliny. Avšak také samotnou vodu po vejcích můžete použít na zálivku pokojových květin. Dopřejete jim tak trochu více, než jen vodu. Voda po vejcích by samozřejmě neměla být nijak dochucována (někteří lidé jsou například zvyklí ji solit, aby vejce nepraskla) a před samotným použitím by měla mít pokojovou teplotu.

Pro silné nehty

Slabé, lámavé a matné nehty můžete posílit a rozzářit, když na ně použijete vodu po vaření vajec. Ponořte své nehty do tohoto roztoku na několik minut (klidně předtím, než vodou zalijete pokojové květiny). Pokud budete toto opakovat každých několik dnů, budete se těšit dobré kvalitě svých nehtů.

Zdroj: https://porady.interia.pl/dom-i-ogrod/news-jak-wykorzystac-wode-po-ugotowaniu-jajek-nigdy-jej-nie-wylew,nId,5791423

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!