Přesazujte sazenice do větších nádob. Proč to dělat a jak poznat, že je na to pravá chvíle?

Sazeničky

Dopřejte jim prostor! To je totiž to, co ke svému přirozenému vývoji mladé rostlinky potřebují ze všeho nejvíce.

Pokud jste se pustili do předpěstování a máte ve skleníku či pařeništi vyklíčený výsev, je čas mladé rostlinky přesazovat do větších zakořeňovačů – pikírovat. V případě, že jste vysívali nahusto, mladé rostlinky musíte vyjednotit, tedy přetrhat.

Kdy přesazovat?

Pokud již mají rostlinky několik lístků a dají se dobře uchopit, je třeba je před samotnou výsadbou na záhony ještě prosadit po jedné do malých květináčů, rašelinových zakořeňovat, případně plastových kýblů. Díky tomu rychle vyrostou, naberou sílu a za pár týdnů máte hotové sazenice. Na záhony je pak můžete vysazovat podle jednotlivých druhů již v dubnu. Zeleninové druhy, citlivé na chlad, budete moci vysazovat až po třech zmrzlých v květnu.

Klíčení sazenice

Foto: Pixabay

Vyberte pro ně správný substrát

Nezapomeňte, že na přesazování předpěstovaných rostlin není vhodná zemina určená pro pěstování pokojových květin s obsahem minerálních hnojiv. Jemné kořínky mladých rostlin jsou citlivé, nesnášejí hnojiva a proto použijte zeminu s nižším obsahem hnojiv.

Důležitá je také její jemnost – drobné kořínky si s příliš hrubým substrátem neporadí. Přimíchejte tak do kompostu například listovku (u některých druhů sazenic je možné použít i rašelinu), případně vsaďte na specializovaný výsevní substrát z obchodů, investice do něj je opravdu minimální, ale jeho zakoupení se vám určitě vyplatí. Sazenice v něm totiž porostou doslova jako z vody.

Poté je stačí vyjmout s kořenovým balem a přemístí na záhon. Výsevní substrát rozhodně nemusíte z kořenů odstraňovat a komplikovat si tak práci.

Náhledové foto: Pixabay

Zdroj: https://www.idnes.cz/hobby/domov/co-delat-kdyz-pokojove-rostliny-chradnou-naucte-se-rec-rostlin.A090223_193946_hobby-domov_mce

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)