Víte, jaké jsou a kde všude je možné použít speciální betonové směsi?

Betonové schody

Beton a betonové potěry mají na stavbě mnoho uplatnění. Pro svou jednoduchou zpracovatelnost, přitom ale vysokou míru pevnosti, jsou suché směsi kameniva, cementu, příměsí a přísad oblíbeným řešením mnoha konstrukčních i designových prvků.

Když se řekne beton, každý si pod tímto termínem dokáže představit něco hmatatelného. Většinou jsou to ale aplikace obecně známé, které nevyžadují žádné zvláštní vlastnosti výchozí směsi ani výsledného materiálu. Přitom je ale uplatnění betonu a betonových potěrů mnohem širší, než by se mohlo na první pohled zdát.

Betonový standard nezklame

Konstrukční beton je známá směs materiálů tvořících po zatuhnutí a dokonalém vyzrání základ stavebnictví už více než 100 let. Samotný princip hydratace a tvorby hydraulické vazby cementu je přitom známý už několik staletí. Od té doby se zásadně nezměnilo ani tak složení směsi, jako spíše přístup k jejímu zpracování. Dnes se o jednotnou a tím i spolehlivou recepturu stará vyspělé míchací zařízení.

Baumit Beton B 20 a B 30 jsou přesně takové konstrukční betony. Ať v praktickém pytli nebo při požadavku na větší množství v silu přímo od výrobce, vždy dostáváte přesnou a standardizovanou směs pro stropy, překlady, opěrné zdi, zakládání nebo betonářské práce na zahradě. A pokud byste chtěli vyzkoušet stavbu bez odpadu, zaujme vás nabídka betonu All In B 20 v samorozpustitelném pytli z přírodních vláken.

Speciální betonové směsi

Běžné podmínky jsou tedy vyřešené. Co si ale počít, když potřebujete zkrátit čas tuhnutí, vytvořit vodopropustnou drenážní vrstvu nebo naopak vodonepropustný beton? Není nic jednoduššího než vybrat konkrétní směs přímo určenou pro takové situace.

· Beton pro přípravu podkladu pod dlažby z kamene, který zajistí snadnou propustnost srážkových vod je označen jako Baumit DrainBeton.

· Expanzivní betonová směs Baumit FillBeton je zvláštním materiálem pro výplně pracovních otvorů, injektáže dutin a zálivky železobetonových konstrukcí.

· Montáž plotových sloupků, dopravních značek nebo zahradního osvětlení s betonem Baumit FixBeton je otázkou okamžiku – k první fixaci dochází už po několika minutách.

· FlexBeton a FlexBeton Speed jsou názvy betonových potěrů vyztužených vlákny pro spádové vrstvy lodžií, balkonů či teras.

· Lehčí, ale stále pevné konstrukce a výplně je možné provádět s materiálem Baumit PorBeton s přídavkem keramického kameniva pro vyšší tepelně-izolační schopnost a zároveň menší objemovou hmotnost.

· Větší projekty ve vodohospodářství nebo zkrátka všude tam, kde je žádoucí vodonepropustnost můžete realizovat pomocí Baumit ProofBeton.

Standardní nebo speciální – stále dokonalý

Pro všechny situace, stavební podmínky a speciální požadavky najdete v sortimentu Baumit odpovídající betonovou směs. Základem je určit prioritu a pak už jen zvolit konkrétní produkt. Spolehlivost a konkrétní deklarované vlastnosti jsou samozřejmostí, se kterou můžete počítat.

Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.