Hlodavci v domě i na zahradě – jak se jich zbavit?

Malá myš nebo hraboš dovedou nadělat paseku jak na zahradě, tak v domě. Pokud máte tu smůlu, že si vybrali zrovna vaše obydlí, čtěte dál. V našem článku se dozvíte, jaké možnosti máte při jejich odchytu a hubení.

Hlodavci na zahradě

Přemnožili se vám na zahradě hlodavci? Zřejmě se bude jednat o hraboše polního, který si na zahradách holduje. Rád okusuje kořeny stromků, zvláště těch mladých, čerstvě vysázených. Za pomoci svých kamarádů dokáže celou zahradu či sad zničit během krátké doby. Abyste se tohoto škůdce zbavili, máte na výběr z několika možností. Můžete použít pachový odpuzovač, který nastříkáte v dolní části stromů – zápach je tak silný, že si hlodavec najde jinou oběť. Můžete taky použít různé návnady, například vodě odolné parafínové peletky, které můžete nasypat na místa, která před vlhkem a vodou neubráníte.

Hlodavci v domě

Obecně je známo, že myši se před zimou rády schovávají v obydlí člověka. Kromě nepříjemných malých bobečků (trusu) si můžou pochutnávat na vašich zásobách jídla nebo můžou ohryzat nábytek, kabely od elektroniky apod. Pro tyto důvody byste je rozhodně doma tolerovat neměli. I tady máte na výběr z několika možností, abyste se jich zbavili. Můžete využít staré klasické pastičky s návnadou. V dnešní době je velmi oblíbená gelová návnada, která malého hlodavce přiláká díky svému silnému a lákavému aromatu. Na trhu jsou i speciální granule, které umístěte buď do odchytové pastičky, nebo na místo, kde se myši zdržují.

Hlodavci kolem popelnic, v kůlnách, stájích

Základním pravidlem, abyste se těchto nevítaných škůdců zbavili je to, že musíte všude udržovat pořádek, zvláště na pro ně přístupných místech. Na mysli máme především popelnice – všimněte si, že na sídlištích se potkani vyskytují hojně, a to díky přeplněným kontejnerům, jejichž obsah často není pouze uvnitř popelnic. Dbejte tedy na čistotu a pořádek kolem své popelnice a víko vždy zavírejte. Kolem míst, kde se hlodavci vyskytují můžete nasypat jejich oblíbené pamlsky jako je kukuřice, pšenice atd. Díky chemické úpravě je tato návnada snadno naláká a po sežrání účinkují již za jeden den. Na výběr máte i voděodolné návnady, které doporučuje použít třeba v případě víte-li, že vaši lokalitu mají postihnout deštivé dny.

Přejeme vám příjemné jarní dny a především bez nevítaných škůdců, ať se můžete těšit na zaslouženou úrodu.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.