Veterinární péče není zdarma: Co dělat, když váš mazlíček potřebuje nečekaný zákrok

Nemocný pes

Domácí mazlíčky vnímá většina majitelů jako členy rodiny, a tak se jim snaží dopřát to nejlepší. Kromě kvalitní stravy, oblíbených hraček a pohodlných pelíšků je ale potřeba myslet i na zdravotní péči

U koček, psů nebo koní mohou velmi pomoct i různé druhy pojištění. Jindy může být řešením pravidelné spoření. A pokud se vašemu mazlíčkovi stane úraz nebo přijde nečekaný zdravotní problém, je možné si dokonce vzít půjčku.

Pojištění pro domácí mazlíčky

Časem se nejspíš možnosti pojištění domácích mazlíčků rozšíří, nyní je možné pojistit si pouze psa, kočku nebo koně

Pojištění veterinární péče doporučujeme v každém případě, protože nikdy nevíte, co se může stát. Můžete tak ušetřit dost peněz a hlavně zajistit vašemu mazlíčkovi co možná nejkvalitnější zdravotní péči v každé situaci. 

Na chronické nemoci se pojištění nevztahuje a u každého vyšetření musíte počítat se spoluúčastí a takzvanou čekací dobou (lhůtou po sjednání pojistky). Přesto se ve většině případů tento typ pojištění vyplatí. Uhradíte z něj jak převoz do nemocnice, tak část zákroku i následné hospitalizace.

Dále se nabízí pojištění proti uhynutí nebo utracení, které se v mnohém podobá životnímu pojištění pro lidi. Vztahuje se například na situace, kdy bude mít váš mazlíček smrtelný úraz nebo nemoc a vy ho budete nuceni utratit. Žádná finanční částka sice není dost vysoká, aby vám takovou ztrátu nahradila, může ale pomoct s pořízením nového mazlíčka.

Pro případy, kdy váš pes nebo kočka někomu zničí majetek, můžete využít pojištění odpovědnosti. Doporučované je zejména pro lidi, kteří se svými mazlíčky žijí v podnájmu, případně pro majitele bojových plemen, která mohou ublížit jiným zvířatům.

Pozor na výběr veterináře

Ceny zákroků se na jednotlivých veterinárních klinikách výrazně liší, stejně tak se ale objevují rozdíly v kvalitě vybavení, kvalifikovanosti personálu a přístupu

Samozřejmě počítejte s tím, že komplexní klinická vyšetření a chirurgické zákroky budou dražší než běžné prohlídky. Konkrétní částku vám ale vždy sdělí až vybraný veterinář.

Při vyhledávání na internetu můžete narazit i na ceny za samotné úkony bez dalších vyšetření, nutné anestezie a tak podobně, zatímco jiná pracoviště uvádějí ceny komplexní. 

Šetřit, spořit nebo si vzít půjčku?

Nejjednodušší je zkombinovat pojištění s pravidelným odkládáním peněz. Pro menšího psa nebo kočku si připravte alespoň 10 tisíc korun, u větších plemen se za minimum považuje zhruba dvojnásobek.

Pokud se ale dostanete do situace, kdy do vašeho psa nebo kočky musíte investovat víc, můžete využít i půjčku. Ideální variantou je půjčka na ruku, tedy hotovostní úvěr, který si vyřídíte online během několika minut

Banka nebo nebankovní instituce vám tímto způsobem poskytne jen nižší částku maximálně v řádu desítek tisíc korun, ale na operaci domácího mazlíčka, nákup léků a další záležitosti by to mělo bez problému stačit. 

Náhledové foto: Pexels

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.