Chyby, které tradičně likvidují sekačku

Sekačka

Zahradní sezona je už v podstatě v plném proudu. Jednou z nejčastějších činností je bezesporu sečení trávy. Ta roste díky dostatku vláhy jako zběsilá a sekačka se fakticky nezastaví. Pokud ji máme v pořádku, slouží skvěle. Mnohdy se ale o dobrou kondici sekačky na trávu připravujeme sami vlastními chybami, jež jsou bezesporu zbytečné. My se na ty nejčastější podíváme mnohem podrobněji v následujících řádcích.

Absence nebo podcenění pravidelné údržby

O sekačku se musíte jednoznačně starat, a to pořádně. V podstatě byste měli řešit tři základní operace. Jsou jimi:

  • čištění filtru,
  • výměna oleje,
  • důkladné čištění po každém sečení.

Olej se musí měnit podle návodu, optimálně byste tak měli činit minimálně jednou za sezonu. Životnost oleje je omezená a časem ztrácí své vlastnosti, jako jsou třeba viskozita, absence přebytečné vlhkosti a jiné. Může tak docházet k poškozování mechanických součástí sekačky. Mnohdy je sekání velmi prašné a kontrola prachového filtru by se měla stát samozřejmostí. Jinak je třeba sekačku pokaždé očisti od přischlé trávy a jiných zbytků.

Sekačka

Zahradní sekačka: Foto Pixabay

Nesprávné skladování

Najdou se lidé, kteří sekačku v důsledku absence potřebného prostoru pokládají nebo naklánějí při skladování. U benzínových modelů je to velký problém. Vzhledem k provozním kapalinám musí být ve vodorovné poloze. U elektrických sekaček tomu může být jinak. Vybrat si ale lze třeba sekačky se skládací rukojetí.

Nesprávné zacházení s kabeláží

U elektrických sekaček je zapotřebí dát velký pozor na přívodní kabel. Když se kabel přesekne, měl by vypadnout jistič. Ne vždy se tak ale musí stát, nespoléhejte na to! U větších ploch je dobré mít pomocníka, který vám bude kabel hlídat. Optimální je ovšem jiný typ sekačky. Volit lze jak benzínové, tak aku modely. Záleží na vás, požadavcích a ploše.

Zahradní sekačka: Náhledové foto Pixabay

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.