Sekačka

Chyby, které tradičně likvidují sekačku

Zahradní sezona je už v podstatě v plném proudu. Jednou z nejčastějších činností je bezesporu sečení trávy. Ta roste díky dostatku vláhy jako zběsilá a sekačka se fakticky nezastaví. Pokud ji máme v pořádku, slouží skvěle. Mnohdy se ale o dobrou kondici sekačky na trávu připravujeme sami vlastními chybami, jež jsou bezesporu zbytečné. My se na ty nejčastější podíváme mnohem podrobněji v následujících řádcích.

Absence nebo podcenění pravidelné údržby

O sekačku se musíte jednoznačně starat, a to pořádně. V podstatě byste měli řešit tři základní operace. Jsou jimi:

 • čištění filtru,
 • výměna oleje,
 • důkladné čištění po každém sečení.

Olej se musí měnit podle návodu, optimálně byste tak měli činit minimálně jednou za sezonu. Životnost oleje je omezená a časem ztrácí své vlastnosti, jako jsou třeba viskozita, absence přebytečné vlhkosti a jiné. Může tak docházet k poškozování mechanických součástí sekačky. Mnohdy je sekání velmi prašné a kontrola prachového filtru by se měla stát samozřejmostí. Jinak je třeba sekačku pokaždé očisti od přischlé trávy a jiných zbytků.

Sekačka

Zahradní sekačka: Foto Pixabay

Nesprávné skladování

Najdou se lidé, kteří sekačku v důsledku absence potřebného prostoru pokládají nebo naklánějí při skladování. U benzínových modelů je to velký problém. Vzhledem k provozním kapalinám musí být ve vodorovné poloze. U elektrických sekaček tomu může být jinak. Vybrat si ale lze třeba sekačky se skládací rukojetí.

Nesprávné zacházení s kabeláží

U elektrických sekaček je zapotřebí dát velký pozor na přívodní kabel. Když se kabel přesekne, měl by vypadnout jistič. Ne vždy se tak ale musí stát, nespoléhejte na to! U větších ploch je dobré mít pomocníka, který vám bude kabel hlídat. Optimální je ovšem jiný typ sekačky. Volit lze jak benzínové, tak aku modely. Záleží na vás, požadavcích a ploše.

Zahradní sekačka: Náhledové foto Pixabay

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.

16 komentářů

 1. Luděk Odpovědět

  Pro autora článku : existují motorové sekačky, které lze skladovat po sklopení madla a překlopení na zadní část po sundání koše. Prodávají se i u nás.

 2. Vlk Odpovědět

  Výměna oleje a čištění filtru, tak to je jasná věc, každou sezónu.
  Nicméně bych apeloval spíše na to, aby každý na konci sezóny
  vypouštěl ze sekačky benzín !!! To je podstata docela zásadní.
  Benzín se totiž vypařuje a díky nekvalitním benzínům se v benzínu vyskytují
  složky, které tam nemají co dělat a díky vypařování benzínu potom
  v karburátoru zůstávají tyto složky co tam nemají co dělat a můžou ucpávat
  karburátor, je to klasická závada, kdy potom stroj nechce startovat a jsou různé potíže tohoto charakteru. Po skončení sezóny povolit šroub z karburátoru a vypustit benzín ! Do díry po šroubu stříknout třeba čistič brzd, je to technický benzín, ten to propláchne, nechat vytéct a vrátit šroub a nechat ho povolený aby ještě případně vyteklo co mohlo.
  Před sezónou ho dotáhnout.
  To jsou věci které málokdo řeší.

 3. Pepa Odpovědět

  Pan autor je je pravděpodobně bez elektrotechnického vzdělání. Pokud se přesekne nulový vodič, nevidím důvod proč by měl vypadnout jistič (stejně tak u fázového vodiče).
  Jedinou ochranou je proudový chránič, ten si hlídá co přes něj projde a co se přes něj vrací, pokud se někam ztratí 30 mA, tak v čase 30 ms vypíná. Ten je schopen zachránit život, jistič chrání jen před zkratem!

 4. Josef Hejduk Odpovědět

  Hlavně NE ! benzinové do zahrádek u rodinných domků.
  Zbytečně drahé, náročnější na údržbu, zplodiny a v neposlední řadě hluk!

  1. Aster Odpovědět

   Přijde na to, jak ta „zahrádka“ je velká – sekat plochu větší než 500m2 elektrickou sekačkou je tak na hraně…sekat el. sekačkou plochu cca 1000m2 a větší je masochismus…

 5. Pavel Odpovědět

  Došel jsem ke větě, že sekačce škodí absence přebytečné vlhkosti v oleji.

  Jdi ke sporáku. Tam poznáš, co dělá voda v oleji.

 6. TomF Odpovědět

  Autor mohl doplnit, že není dobré nechávat sekačku v dešti venku (zvláště tu pod napětím) a že při čištění by se měla vypnout, protože jinak by se mohla zamazat od krve.
  Rady o ničem, článek jen pro platbu za publikaci…

 7. Max Bernard Odpovědět

  Pan autor píše samé takové podobné články: Nekvalitní, zbytečné, nepřesné či nesprávné informace. Článek pro článek. Píše o sobě, že má mnoho zkušeností s prací na zahradě. Škoda, že se s námi o ně ani v jednom článku nepodělí. 😛

  1. Radek Štěpán Autor příspěvku Odpovědět

   Hezký den, děkuji za koment. Poprosím o věcnou kritiku, rád své případné omyly napravím. Mějte se!

 8. kabiankova Odpovědět

  Dobrý den, já to vidím asi takto: za našich mladých let do základního vzdělání patřilo i polytechnické vzdělání, tomu jsme říkali dílny a pozemky. V dílně jsme se naučili zacházet s různým nářadím, při pozemcích jsme chodili pracovat na školní zahradu. Myslím, že v době posametové byly tyto předměty na základkách zrušeny (už nevím, v kterých letech). Chápu tedy polopatický výklad autora těchto článků. Za výborné považuji to, že diskutující pak doplní další potřebné a důležité údaje a není potřeba osočovat autora komentářem, který nic nového nepřidá.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *