Těmhle krasavcům to na záhonku vážně sluší – a navzájem si skvěle prospívají

Byli jste až dodnes zvyklí pěstovat na každém záhonku jen jednu plodinu a vrcholem vaší kreativity bylo rozdělení pěstební plochy „napůl?“ Pak nejspíš patříte mezi zahrádkářské začátečníky, kteří toho o potřebách svých rostlin zatím příliš netuší.

Ale to vůbec nevadí. Nikdy není pozdě na to začít dělat něco jinak. Seznámíme vás s plodinami, které si navzájem více než vyhovují a vyplatí se je tedy pěstovat společně.

Proč vlastně vysazovat některé plodiny k sobě?

Důvodů je hned několik. Vytváření rostlinných společenstev pomáhá na záhoncích vytvářet jakési mikroprostředí rostliny se tak mohou navzájem podporovat v růstu nebo se naopak chránit proti plevelům. Dochází tak k paradoxu, že rostliny pěstované samostatně mají menší výnos než ty, které jste vysadili právě do nějakého takového společenství. A jaká jsou ta prověřená? Máme pro vás dva typy na prověřené stálice a poradíme vám, jak je správně vysadit či vysít.

Salát

Foto: Pixabay

Ředkvičky a zelí tvoří ideální partnerskou dvojku

Je to přesně tak. Záhonky s mladým zelím vypadají chudě a je na nich spousta volného prostoru, tak proč ho nevyužít, zatímco se zelí teprve vypíná ke svému nejbujnějšímu růstu? Zelí vysázejte tak, aby byly mezi jednotlivými sazenicemi mezery 50 cm. A doprostřed tohoto prostoru pak do řádku vysijte ředkvičky. Ty sklidíte podstatně dříve, než zelí dosáhne alespoň poloviny své velikosti. Jistě tedy uznáte, že by byla škoda nechat po tak dlouhou dobu ležet podstatnou část záhonku ladem.

Spolu to skvěle sluší i okurkám a kopru

Že byste to u téhle dvojice nečekali? Ale koneckonců – proč ne. Kopr a okurky nemusí tvořit ideální pár jen v zavařovacím nálevu. Stačí okurky vysázet do dvou řad, mezi nimiž bude mezera 60 cm. V jejím středu pak vyhlubte rýhu a vysijte do ní kopr. A je to.

Náhledové foto: Pixabay

Zdroj: retete-usoare.info/aceste-legume-nu-pot-trai-una-fara-alta-doar-alaturi-aceasta-vecinatate-va-va-aduce/

 

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)