Vertikutace trávníku v lednu? Nesmysl, nenechte se zlákat teplým počasím

Vertikutace trávníku

Když se podíváte z okna, zjistíte, že je venku opravdu krásně a na mnohých místech teploty hodně přesahují 10 stupňů Celsia. Tato situace spousty lidí láká ven. Zahradních prací ale příliš mnoho není, a tak se pouštějí do činností, jež jsou spíše doménou jiného ročního období. Typická je třeba vertikutace trávníku. Vyrazit s vertikutátorem na trávník již nyní je nesmysl. Proč? Důvodů se najde hned několik.

Přijdou mrazy a trávník zničí

Pokud trávník zbavíte mechů a jiných rostlin, nejspíše obnažíte jeho kořínky. Počítejte s tím, že když přijdou nižší teploty pod bodem mrazu, trávník to nemusí přežít a vzniknut vám v něm nepěkné fleky. Přestože je zima taková, jaká je, trávník by měl v tomto období odpočívat.

Suché fleky v trávníkuSuché fleky v trávníku: Foto Radek Štěpán

Trávník je často podmáčený

Jestliže a trávník stoupnete nyní, počítejte s tím, že bude maximálně podmáčený. Velkou službu mu chození po něm také neuděláte. Navíc když budete likvidovat plevel a mechy, nejspíše také vezmete spousty travních drnů, jež nemusí držet v podmáčeném povrchu tak, jak by jinak držely za standardních jarních podmínek.

Mech v trávníku

Mech v trávníku: Foto Radek Štěpán

Lednové zahradní radovánky je lepší vynechat

Možná to zní úzkostlivě, ale spíše se vyplatí počkat. Věnovat se přece můžete i jiným kratochvílím typu uzení a podobně. Jinak je třeba také říct, že přespřílišná péče o trávník tak není optimální. Vždyť anglické trávníky často vyhnané chemií a stříkané vším možným jsou hrobem pro hmyz. Ten postupně mizí. Vždyť mít trochu jetele plazivého nebo smetánky lékařské či jiných rostlin v trávníku nikoho nezabije.

Zdroj info: Autor

Vertikutace trávníku: Náhledovém foto Radek Štěpán 

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.