Orchidej po odkvětu: Odříznout stvol, nebo ne? My máme jasno!

Orchidej

Orchidej nás těší velkým množstvím svých květů. Po jejich odpadnutí je na ni ale poněkud smutný pohled. V žádném případě orchidej po odkvětu nevyhazujte! Při troše správné péče vám pokvete znovu. Její stvoly jsou po odkvětu holé a spousta zahradníků zvažuje, zda je odříznout, nebo nechat být. Kde je ve skutečnosti pravda?

Orchidej po odkvětu

Když se orchidej zbaví svých krásných květů, vstupuje do období klidu. Je to zcela přirozený proces jejího růstu. Jakkoli náročný se tento proces může zdát, ořezávání je skutečně velmi dobrým způsobem, jak posílit svou orchidej a umožnit jí v budoucnu lepší růst. Odborníci radí, že k odřezávání stvolů bychom měli počkat do chladnějších měsíců. Stříhání se nemusíte bát. Své vlasy si přece také stříháte, abyste jim umožnili zdravější růst a krásnější vzhled.

Orchidej

Foto: Pixabay

Odříznout nebo ne?

Je ale jen na vás, zda skutečně stvol odříznete nebo ne. Existuje totiž ještě jeden názor. A to ten, že když stvol ponecháte, znovu na něm po čase mohou vyrůst květy. K tomuto způsobu bychom měli přistoupit pouze tehdy, když je stvol zdravý. To znamená, že musí být zelený a pevný na dotek. I v tomto případě se ale vyplatí sáhnout po nůžkách. Stvol pouze zkrátíte. Najdete si místo, kde se vyskytoval nejnižší květ a jeďte až k prvnímu očku. Asi 2,5 cm nad ním orchidej ustřihněte.

Spící očko

Očko tedy na orchideji ponechte. Právě ono je tím místem, kde může vyrašit nový výhonek, na kterém porostou nové květy. Na jednom výhonku může dojít k opakovanému kvetení klidně i dvakrát až čtyřikrát. Pokud je však stvol ve špatném stavu – je žlutý až hnědý – vyplatí se jej zkrátit až u samotné základny rostliny. Nemusíte se bát, orchidej obvykle po období klidu a při správné péči vyprodukuje nový výhon, který pokvete.

Zdroje info:

https://www.justaddiceorchids.com/orchid-care-blog/orchid-care-trimming-orchid-spikes

https://www.ireceptar.cz/domov-a-bydleni/orchideje-po-odkvetu.html

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!