Vermikulit: co to je a jak jej využít

Vermikulit

Vermikulit se nachází běžně v přírodě. Jeho celé označení je křemičitan hořečnato-hlinito-železitý a vyskytuje se po celém světě. Tento minerál je lehký, netoxický a stárnutím nedegraduje. Protože je jeho pH neutrální, je ideální pro použití v zahradnictví. Své využití nachází ale také ve stavebnictví či automobilovém průmyslu. Pokud jej ponoříte do vody, dokáže až čtyřikrát zvětšit svoji hmotnost (absorbuje vodu) a kromě toho přitahuje rostlinné živiny, jako je draslík, hořčík a vápník

Použití v zahradnictví

Pokud přidáme vermikulit do zeminy, získáme způsob, jak provzdušnit půdu a současně v ní zachovat jak vlhkost, tak také živiny. To oceníte zejména při setí nebo množení rostlin. Někteří zahradníci jej přidávají také do kompostu. Hodí se také pro rostliny, které jsou náročné na vlhkost v půdě. Pokud často jezdíte na dovolenou, oceníte jej pro své pokojové rostliny. Často se používá jakou součást zeminy, při výsevu jej ale můžete použít i samotný.

Vermikulit

Foto: Freepik

Výsev a množení

Není třeba vermikulit míchat se zeminou, pokud chcete zasít semena. Platí to pro semena všech velikostí. Pokud chcete být ale napoprvé opatrnější nebo vermikulitu zatím tolik nevěříte, můžete jej smíchat v poměru 1:1 s kompostem. Vermikulit zachovává vlhkost, ale současně brání proti plísním a možným výkyvům teplot. Pro množení můžete řízky rostliny použít v substrátu, který je ze 30 % tvořen vermikulitem.

Vermikulit nebo perlit?

Lidé si často tyto dvě látky pletou. Perlit se v substrátu používá spíše pro provzdušnění a lepšímu odtoku vody. Je to expandovaná vulkanická hornina. Určité množství vody sice také absorbuje, není to ale jeho hlavní funkce. Používá se jako drenážní vrstva, takže je skvělý pro rostliny, které nemají až tak rády přílišnou vlhkost. Vermikulit upotřebíte u rostlin, které ke svému růstu potřebují více vlhkosti. Vermikulit a perlit je možné použít současně, díky čemuž zajistíme rostlinám dostatek vzduchu i vlhkosti bez plesnivění kořenů.

Zdroj: https://www.gardenersworld.com/how-to/grow-plants/how-to-use-vermiculite/

Foto: Freepik

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!