Pečujete o kotě? Kravské mléko mu rozhodně nedávejte

Kočka1

Kočky nemají tak přizpůsobivý organismus jako psi. I po staletích domestikace zůstávají především masožravci a na kvalitu jídla jsou opravdu náročné. Pokud ji nedostávají, mohou se u nich časem objevit nepříjemné zdravotní problémy, nejčastěji zastoupené onemocněním ledvin nebo močového měchýře.

Krmivo pro kočky by mělo na prvním místě ve složení mít maso, doplněné ovocem a zeleninou. Prospěšné jsou zejména brusinky a borůvky, působící jako prevence onemocnění močového ústrojí. Ty nekvalitnější granule ani žádné speciální označení nepotřebují. Nehledejte proto berličky jako „pro krásnou srst“ nebo „pro zdravý chrup,“ protože dobře vyvážené složení s převažujícím podílem masa zajistí tyto benefity již v základu. Ovšem pro nejmenší kočičí svěřence to neplatí.

Máte doma malé koťátko nebo uvažujete o jeho pořízení?

Měli byste vědět, že je velmi důležité se připravit na to, jak ho budete správně krmit. Především ho neodstavujte od kojení příliš brzo. I když koťata rostou dokonce až 15x rychleji než dítě, potřebují ho opravdu dlouho. Odstavení od mateřského mléka je možné teprve od cca od třetího měsíce.

Kočky při krmení

Foto: Pixabay

První přikrmování by však mělo přijít už okolo třetího/čtvrtého týdne. Pokud z nějakého důvodu odstavíte kotě dříve než ve 12. týdnu (např. kvůli zdravotnímu stavu matky), nikdy mu nedávejte kravské mléko. To obsahuje laktózu, jež je i pro dospělé kočky velmi špatně stravitelná.

Krmte několikrát denně a pozor na játra

Mláďata všeobecně mají velmi malý žaludek. Koťata proto krmte v několika dávkách během velkého dne. Kvalitní krmivo by mělo obsahovat především kvalitní živočišné bílkoviny. Těch potřebuje kotě opravdu hodně. Pomáhají jí při tvorbě svalů a tkání a představují pro ně hlavní zdroj energie.

Ale pozor na vnitřnosti, zejména syrová játra. I když obsahují velké množství vitamínů, a měli by je vaši mazlíčci dostávat jen malém množství, velké množství jim nesvědčí. Důležitou složkou krmiva je pak i taurin a polynenasycené mastné kyseliny.

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)