Vermikompost a kalifornské žížaly

Žížala

Slyšeli jste pojem vermikompost? Pokud ne, pak se vám určitě doneslo alespoň něco o kalifornských žížalách. Právě ty si pořizují mnozí pěstitelé mající minimální možnosti standardního hnojení. Chov kalifornských žížal právě s vermikompostem velmi úzce souvisí. Především bio zemědělci nemohou rostlinám dodívat potřebné množství dusíku i některých dalších minerálů. Proč tedy právě žížaly kalifornské? Jaký je rozdíl mezi nimi a žížalami hnojními? Proč je vermikompost tak ceněný? Na všechny tyto otázky vám postupně odpovíme.

Odkud se vzaly kalifornské žížaly?

Logicky ze světadílu za velkou louží. K nám se dostaly poprvé před nějakými 20 lety, kdy je přivezl kanadský pěstitel českého původu. Přišel s tím, že jihomoravští zahrádkáři by je mohli namnožit a následně prodat zpět. Realita byla ovšem jiná, jelikož lidé z jihu Moravy začali prodávat kalifornské žížaly jinde. Aby ne, vždyť tento živočich dokáže zpracovat doslova a do písmene tuny biologického odpadu.

Srovnání žížaly hnojní a kalifornské

Je poměrně zajímavé. U nás je značně rozšířená žížala hnojní označovaná jako Eisenia fetida. Právě ona pomáhá kompostovat organický odpad. Její velkou výhodou je fakt, že dokáže přežít i v místech, kde to žížala obecná nezvládne. Eisenia andrei, jak je označována kalifornská žížala, je nepůvodním druhem, jenž se doroste délky až 10 cm a umí zkonzumovat potravu zhruba až o polovině své vlastní váhy. Její hlavní předností je expresní množení.  Násady kalifornské žížaly lze zakoupit za 300 korun, obsahují okolo 500 kusů žížal.

Žížala

Žížala: Foto Pixabay

Pro právě vermikompost?

Důvodů by se našlo hned několik. Objem odpadu je díky kalifornským žížalám snížen až pětinásobně. Vermikompost navíc obsahuje enzymy žížal, které dokážou rostliny ochránit před chorobami a škůdci. Vermikompost také nezapáchá. Samozřejmě se jedná o ryze ekologický materiál, který můžete mít za velmi výhodnou cenu. Odborníky jen straší to, že kalifornská žížala vytlačí původní hnojní.

Žížala: Náhledové foto Pixabay

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.