Žížala

Vermikompost a kalifornské žížaly

Slyšeli jste pojem vermikompost? Pokud ne, pak se vám určitě doneslo alespoň něco o kalifornských žížalách. Právě ty si pořizují mnozí pěstitelé mající minimální možnosti standardního hnojení. Chov kalifornských žížal právě s vermikompostem velmi úzce souvisí. Především bio zemědělci nemohou rostlinám dodívat potřebné množství dusíku i některých dalších minerálů. Proč tedy právě žížaly kalifornské? Jaký je rozdíl mezi nimi a žížalami hnojními? Proč je vermikompost tak ceněný? Na všechny tyto otázky vám postupně odpovíme.

Odkud se vzaly kalifornské žížaly?

Logicky ze světadílu za velkou louží. K nám se dostaly poprvé před nějakými 20 lety, kdy je přivezl kanadský pěstitel českého původu. Přišel s tím, že jihomoravští zahrádkáři by je mohli namnožit a následně prodat zpět. Realita byla ovšem jiná, jelikož lidé z jihu Moravy začali prodávat kalifornské žížaly jinde. Aby ne, vždyť tento živočich dokáže zpracovat doslova a do písmene tuny biologického odpadu.

Srovnání žížaly hnojní a kalifornské

Je poměrně zajímavé. U nás je značně rozšířená žížala hnojní označovaná jako Eisenia fetida. Právě ona pomáhá kompostovat organický odpad. Její velkou výhodou je fakt, že dokáže přežít i v místech, kde to žížala obecná nezvládne. Eisenia andrei, jak je označována kalifornská žížala, je nepůvodním druhem, jenž se doroste délky až 10 cm a umí zkonzumovat potravu zhruba až o polovině své vlastní váhy. Její hlavní předností je expresní množení.  Násady kalifornské žížaly lze zakoupit za 300 korun, obsahují okolo 500 kusů žížal.

Žížala

Žížala: Foto Pixabay

Pro právě vermikompost?

Důvodů by se našlo hned několik. Objem odpadu je díky kalifornským žížalám snížen až pětinásobně. Vermikompost navíc obsahuje enzymy žížal, které dokážou rostliny ochránit před chorobami a škůdci. Vermikompost také nezapáchá. Samozřejmě se jedná o ryze ekologický materiál, který můžete mít za velmi výhodnou cenu. Odborníky jen straší to, že kalifornská žížala vytlačí původní hnojní.

Žížala: Náhledové foto Pixabay

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.

8 komentářů

 1. Luky Odpovědět

  Nadpis jako kráva a je v něm chyba. To si to po sobě ani nepřečtete? Co je tedy vlastně dobře, vermikomost nebo vermikompost ?

  1. Radek Štěpán Autor příspěvku Odpovědět

   Hezký den,
   díky za postřeh, opravoval jsem to hned, jak text vyšel, trvalo, než se to propsalo, samozřejmě vermikompost.

 2. Martin Odpovědět

  Spojem? Vermikomost? V nadpise i prvni vete zkomoleniny, to jste na seznamu negramotny? Vsude preklepy, nesmyslne vety…

  1. Radek Štěpán Autor příspěvku Odpovědět

   Viz komentáře, opraveno pár minut po vydání…
   Přesto díky za koment. Nesmyslné věty nevidím, možná budete konkrétnější…

 3. Roman Odpovědět

  Kalifornské žížaly jsem měl dlouho a můžu potvrdit ,že dokáží zpracovat jakýkoliv odpad kde je jen trochu slámy a trávy na kvalitní rašelinu. Škoda že jsme zrušili kompostér a ted nevím kde bych je sehnal.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *