Sirup z agáve: Pozor na spousty fruktózy, již obsahuje

Agáve

Přírodní sladidla se stala v poslední době velkým módním výstřelkem. Patří mezi trendy zdravé výživy, jež naopak hodně haní tradiční bílý řepný cukr. Typickým příkladem takovéhoto produktu je mimo jiné třeba takový sirup z agáve. Tato tradiční americká rostlina je opravdu bohatým zdrojem sladké šťávy. Pravda je ale taková, že sirup z agáve může obsahovat nadměrné množství fruktózy, což je pro lidský organismus zatěžující, a dokonce může nadmíra fruktózy způsobit i cukrovku. Sirup z agáve si tedy představíme a zaměříme se jak na cukry obecně, tak i na fruktózu.

Základní charakteristika sirupu z agáve

Jedná se v podstatě o sladidlo přírodního charakteru. Sladká šťáva se získává nařezáváním tradičních kaktusů. Vytéká konkrétně z listů po jejich naříznutí. Obsahuje přibližně od 70 do 90 % fruktózy. Jde o jednoduchý cukr s minimálním glykemickým indexem. Je tedy samozřejmě vhodnější než standardní cukr rafinovaného charakteru. Nadbytek fruktózy ale může být pro lidský organismus velmi nepříjemný. Způsobuje jednak nadýmání, případě průjem a další nepříjemné záležitosti.

Jak to vlastně s cukry je?

Pro lidské tělo představují cukry jako takové primární zdroj energie. V těle se proměňují na glukózu či glykogen. Cukr samozřejmě dokáže ovlivnit také činnost lidského mozku a umí snížit úzkost. Při nadměrném užívání ale vede nejen k obezitě a problémům s chrupem, ale také k cukrovce. Cukry jsou fakticky dvojího typu, a to jednoduché a složené. Z jednoduchých jmenujme třeba fruktózu, sacharózu či maltózu. Ze složených jde nejčastěji o vlákninu, škrob a glykogen. Fruktóza se mimo jiné nachází i v medu a ovocných šťávách.

Může být fruktóza nebezpečná?

Fruktóza je jednoduchým cukrem, který dokáže do lidského těla ihned napumpovat energii. Když ji ale tělo nedokáže v důsledku minima zátěže spotřebovat, jde do tuků. Velké množství nevyužitého cukru logicky zvedne hladinu krevního cukru a inzulinu. Odnášejí to játra i slinivka, jelikož dochází k jejich přetížení. Může dojít ke ztukovatění jater, případně i potížím s ledvinami. V malém množství je sirup z agáve vhodný. Ve větším nikoliv stejně, jako je tomu u bílého cukru.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.