Verbena: Pěstování krásky nejen na balkóně

Verbena

Verbena označovaná také jako sporýš patří mezi velmi oblíbené balkonové rostliny, které jsou v podstatě trvalkami. Tedy alespoň ve své domovině, kterou představuje Amerika. Jestliže jí dopřejete ty správné podmínky, můžete se spolehnout na to, že bude růst naprosto skvěle a vytvoří vám nádhernou atmosféru se vším všudy. Vybrat si budete moci jak ze spousty barevných variací, tak i podob. K dispozici jsou nejen balkonovky, ale také vzpřímené druhy pěstované běžně na zahradách.

Pěstování a zazimování verbeny

Optimální místo pro pěstování verbeny je bezesporu na jižním okně. Má ráda sluníčko, nicméně není problém ji pěstovat i na zastřešeném místě. Zalévat byste ji měli v parném počasí buď ráno, nebo večer. Pozor na správnou volbu pěstebního substrátu. Měl by být jednak maximálně výživný a jednak také propustný. Hnojení není od věci řešit jednou za 14 dní. Jednat by se mělo o hnojiva na fosforečné bázi. Odkvetlé květy nezapomeňte odštípnout, aby neoslabovaly samotnou rostlinu. Kvést vám bude celé vegetační období.

Zazimování a množení verbeny

Na podzim je zapotřebí rostlinu zlikvidovat a na jaře si prostě koupíte novou. Jinak ale není problém verbenu zazimovat. Potřebovat budete místnost s nižší teplotou pohybující se okolo 10 stupňů Celsia. Optimální jsou především chodby, zimní zahrady anebo jiný nevyužitý prostor. V zimě je nutné omezit zálivku. Můžete tak učinit klidě i radikálněji. Zalévat stačí jednou za 14 dní. Rozmnožování verbeny se řeší prostřednictvím stonkových řízků. Ty odebíráme na počátku září.

Známá i neznámá verbena

Verbena je značně náchylná na nejrůznější plísně. I proto se vyplatí postříkat ji třeba přípravkem Karathane new. Verbena nesmí přeschnout déle než 2 dny. Ve stínu určitě nepočítejte s tím, že by mohla verbena vykvést.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.