Věncovec milovala už princezna Diana – jak tuto půvabně vonící rostlinu pěstovat?

Madagaskarský jasmín alias věncovec květnatý (Stephanotis floribunda) je krásně vonící pokojová rostlina původem z Madagaskaru. Zamilovala si ho už princezna Diana – a jaké podmínky jí musíte zajistit, aby se u vás cítila dobře?

Výhonky této rostliny mohou dosáhnout délky až 4,5 m. Zdobí je tmavě zelené a kožovité listy a v období květu také malé bílé květy, které potěší i čich. Právě tehdy totiž vydávají intenzivní a sladkou vůni, trochu připomínající konvalinku nebo dokonce jasmín. Není divu, že dříve byla květenství této rostliny velmi oblíbeným prvkem květinových dekorací.

Jak pěstovat madagaskarský jasmín

Věncovec květnatý vykvétá obvykle v létě, takže mu nevadí ani vysoká teplota. V zimě mu však bude lépe v  chladnější místnosti, kde je teplota kolem 13-15 stupňů Celsia. V další sezóně pak pokvete o to více. Ze všeho nejlépe e mu bude dařit na slunném místě. Dejte si však pozor, aby sluneční úpal nespálil jeho výhonky a listy. A myslete také na to, že věncovec nemá rád stěhování a změny prostředí, takže místo pro pěstování vybírejte pečlivě. Rostlina také nesnáší rychlé změny teploty a průvan.

Foto: Pixabay

A jaký zvolit substrát? Volte směs listovky a běžné zeminy s mírně kyselým (pH 6-6,5). Mladé exempláře je vhodné přesazovat každý rok nebo každé 2 roky, a to vždy nejlépe v březnu nebo začátkem dubna. Na dno květináče je však vždy třeba nasypat silnou vrstvu drenáže (například keramzitu). Starší exempláře přesazovat netřeba, stačí nahradit pouze horní vrstvu substrátu v květináči.

Dbejte na správnou zálivku

Madagaskarský jasmín nesnáší přeschnutí. Během období růstu tak musí být zemina v květináči neustále mírně vlhká. Ale pozor – při přemokření této půvabné pokojovky opadávají listy, květy i poupata. V létě je také vhodné rosit listy měkkou vodou. Nikdy však k nepoužívejte leštidla na listy – věncovec na ně špatně reaguje! V zimě je vhodné zálivku omezit.

Náhledové foto: Pixabay

Zdroj: https://www.ceskestavby.cz/rostliny/stefanotis-stephanotis-floribunda-jasmin.html

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)