Zamiokulkas žloutne: jak se s problémem vypořádat

Zamiokulkas

Zamiokulkas pěstujete zejména pro jeho zelené listy. Jsou velmi masité. Rostlina samotná vypadá velmi pěkně, a to zejména v moderních interiérech. Jeho pěstování není složité a dokáže dosáhnout úctyhodných rozměrů. Jedním z nejčastějších problémů, se kterými se zahradníci musí vypořádat, jsou žluté listy. Najednou se může stát, že listy vaší rostliny začnou žloutnout. Zareagujte co nejdříve, dokud rostlina není úplně žlutá.

Krátce o rostlině

Zamiokulkas má do bytu přinášet štěstí a bohatství. Svůj původ má v jihovýchodní Africe, proto jej v podmínkách České republiky pěstujeme pouze jako pokojovou rostlinu – potrpí si totiž na teplo. Je odolný vůči suchému vzduchu i nedostatečné zálivce. Proto se hodí do domácností zahradníků-začátečníků. Případné nedostatky v péči se ale obvykle projevují právě žloutnutím listů. Jak na ně zareagovat?

ZamiokulkasFoto: Freepik

Zálivka

Žloutnutí listů může být v první řadě způsobeno právě nesprávnou zálivkou. Patří mezi sukulenty, takže si mnohem lépe poradí s obdobím sucha, než s příliš velkou zálivkou. V zimě zalévejte jen jednou za dva až tři týdny. V létě je vhodná zálivka jednou za týden. Jedná se o obecná doporučení, vždycky je lepší zálivku provádět na základě kontroly zeminy. Nadměrné zalévání způsobuje žloutnutí listů. Na tu můžete zareagovat tak, že před příští zálivkou necháte zeminu dostatečně proschnout. Nekropte listy.

Stanoviště

Také nevhodné stanoviště může způsobit žluté listy. Zamiokulkas má rád světlé stanoviště, ale ne přímé sluneční světlo. Pokud objevíte žluté listy, je zapotřebí posunout zamiokulkas – buď z dosahu slunečních paprsků, nebo do většího světla. Taktéž je dobré rostlinu čas od času pootočit.

Teplota

Ideální teplota pro pěstování je 20 až 25 °C, v zimě zvládne rostlina i 16 až 18 °C. Pokud zamiokulkas vystavíte teplotnímu šoku, reaguje na to žloutnutím listů. Pokud v zimě větráte, dejte pozor, aby rostlina nebyla v průvanu.

Substrát

Půda by měla být mírně kysela a dobře propustná. Je vhodné ve spodní vrstvě květináče vytvořit drenážní vrstvu, aby přebytečná voda snadno odtekla.

Co se žlutými listy?

Někdy jsou žluté listy způsobeny stárnutím rostliny. Tento proces je nevratný a proto je zapotřebí postižené listy odstranit.

Zdroj: https://porady.interia.pl/rosliny-kwiaty-i-ziola/news-zamiokulkas-zolknie-co-robic-jak-temu-przeciwdzialac,nId,5795502

Foto: Freepik

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!