Nejlepší pomocníci pro sekání velké zahrady

Zahradní traktor

Pryč jsou doby, kdy naši dědečkové sekali trávu kosou. Někteří z nás už možná ani nevědí, jak taková kosa vypadá. A proč také. Dnes naštěstí máme širokou škálu moderních pomocníků k úpravě trávníků jakkoli velké zahrady. Sekání trávy už tedy nemusí být celovíkendová náročná dřina, pokud použijeme ten správný prostředek zahradní techniky. Pojďme se blíže podívat na tři nejčastější stroje, se kterými můžeme počítat.

Benzínová rotační sekačka

Výhody

Benzínová rotační sekačka vám dokonale poseká nejen malé zahrady, ale s klidem upraví trávník i zahrady větší plochy, tedy více jak 600 m2. Mezi její výhody patří dlouhá životnost a hlavně fakt, že není závislá na elektrickém přívodu ani aku baterii. Má poměrně nízké pořizovací náklady. Pokud vám má sloužit mnoho let, nedoporučuji však šetřit na kvalitě a zvolit ověřenou značku.

Nevýhody

Rotační sekačka však bývá složitější na údržbu, je potřeba ji po každém použití dokonale vyčistit. Je dosti hlučná a při spalování paliva se do vzduchu dostávají vyšší emise. Kvůli vysoké hmotnosti, vyžaduje i větší fyzickou zdatnost uživatele.

Zahradní rider

Výhody

Tento zahradní stroj podobný malému traktůrku je skvělý pomocník, kterého ocení uživatelé k sekání trávy i větších ploch, tedy do 2500 m2. Důležitou výhodou je, že se dostane prakticky kamkoli. Zahradní rider tedy dokonale poseká i méně přístupná místa jako jsou plochy kolem obrubníků, bazénů, stromů, záhonů i okrasných skalek. Je jednoduchý na obsluhu a dokonale se na něm může vyřádit i fyzicky méně zdatný uživatel.

Nevýhody

Zahradní rider je jednoúčelový stroj určený primárně k sekání trávy, neboť nemá tolik doplňků a příslušenství. To je nevýhoda, která je však kompenzována již uvedeným dokonale posekaným trávníkem.

Zahradní traktor

Výhody

Zahradní traktor se hodí pro pozemky větší jak 1000 m2, hravě si však poradí i s pozemky kolem 5000 m2. Sekání trávy je s ním radost a velká zahrada bude posekána během chvilky. Nemusíte se s ním bát ani svahů, jeho větší hmotnost jej dělá dostatečně stabilním. Nejen že si užijete jízdu na silném stroji, ale také zahradní traktor využijete i k jiným činnostem potřebným na zahradě. Široký výběr doplňků a příslušenství z něj dělá víceúčelový stroj, který využijete k velkému spektru zahradních činností.

Nevýhody

Tento stroj však představuje vyšší pořizovací náklady. Je potřeba se o něj řádně starat, pravidelně udržovat a poskytovat potřebný servis. Složitější je i kvůli jeho velikosti uskladnění.

Až budete příště přemýšlet, jak nejlépe posekat zahradu, sáhněte po nejvhodnějším pomocníkovi hlavně podle velikosti vaší zahrady nebo travnaté plochy.

Náhledové foto: Jarabak.cz

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.